İçerik Ajansı ile Çalışırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Konu

icerik pazarlama ajansı ile calisirken nelere dikkat edilmeli

İçerik pazarlaması için bir ajansa karar vermek genellikle yapılması zor bir seçimdir ve bunun temel nedenleri; maliyet, markanızın pazarlama stratejisine farklı bir bakış açısı gelmesi, bir çok ajans arasında karar verme süreci gibi faktörler rol oynamaktadır.

Bu sebepten bir içerik ajansı ile çalışırken şunlara dikkat edilmelidir;

  1. Markanı ile uyum Sağlayabiliyorlar mı?
  2. Uzmanlık Alanları Dışında da Destek Vermeye Çalışıyorlar mı?
  3. Markanız için Özel Stratejileri Var mı?
  4. Referansları Sağlam ve Güçlü mü?
  5. Sektörel Deneyimleri Var mı?
  6. Projenizi Alanında Uzman Kişiler mi Yönetecek?
  7. Ekstra İçerik Araçlarına İhtiyaçları Olacak mı?

1.Markanız ile uyum Sağlayabiliyorlar mı?

İyi bir ajans, genellikle markanızın hedeflerinin ve kendi çalışma stratejilerinin uyumlu olup olmayacağını dikkate alarak bir ortaklığın içine girerler. Bütçeye uygunluk, kültüre uygunluk, hizmet uyumu ve en iyi işlerini yapmalarını sağlayacak diğer uyum süreçlerini gözden geçirirler.

Bu nedenle, öncelikle bir telefon görüşmesi sağlayıp, bir kaç soru ile markanıza neler katabilecekleri konusunda fikir sahibi olurlar. İyi bir ajans ile iletişime geçtiğinizde, aktif olarak hedef kitlenizi ve işinizi mümkün olduğunca anlamaya çalıştıklarını siz de fark edeceksiniz.

2. Uzmanlık Alanları Dışında da Destek Vermeye Çalışıyorlar mı?

İyi bir ajans maddi getirisini düşünmeden, yapabilecekleri veya yapamayacakları konusunda şeffaftır. Mesela bir  Facebook reklamını kullanmanız gerektiğini varsayalım, ancak bu içerik ajansının uzmanlık alanı değil. Ve böyle bir ajansın size söyleyeceği tek şey: “Reklamcılık bizim uzmanlık alanımız değildir.”

Gelirlerini artırmak için farklı yollara girmeyi düşünmeyeceklerdir. Bunun yerine, size reklam yayınlayan başka bir ajans veya danışman tanıyorlarsa, onları önermeyi tercih ederler.

3. Markanız için Özel Stratejileri Var mı?

Destek oldukları markalar için kullandıkları genel bir içerik stratejisine veya çerçevesine sahip olabilirler ve bu yeterli olmaz. Yapmanız gereken markanız için tam olarak bunu nasıl özelleştirilebileceğini göstermelerini istemeniz olacaktır.

Birlikte çalışmayı planladığınız içerik pazarlama ajansının, işletmeniz için kullanmayı planladıkları stratejiyi size şeffaf ve detaylı bir şekilde aktardığından emin olun.

icerik pazarlama ajansi ile calisma

4. Referansları Sağlam ve Güçlü mü?

Sosyal medyada büyük bir takipçisi olan bir ajans kurucusunu takip ettiğinizi farzedelim, büyük takipçilerinin onların çalıştığı markalar için trafik ve potansiyel kullanıcılar olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu her zaman böyle değildir. Büyük takipçi kitleleri sizi çekebilir, ancak bu yeterli bir referans olmaz.

Referans isterken, sadece içeriklerinin örneklerini görmek istemeyin. Ayrıca, içeriklerinin çalıştıkları markalar için nasıl bir etki doğurduğunu görün.

5. Sektörel Deneyimleri Var mı?

İçeriğinizi, potansiyel müşterilerin gözünde şirketinizin tanıtımı olarak düşünün. Potansiyel kullanıcılar bilgi aradığında ve sizin adınıza onlarla iletişime geçen metinler bütünüdür.

İçerik ajansınız sektörünüzle iyi bir deneyime sahip olmalıdır, aksi takdirde potansiyel ziyaretçilerinizin dilini sizin gibi konuşamayacaklardır. Ve bu, içeriğinizin markanıza yarardan çok zarar vereceği anlamına gelir – çünkü potansiyel müşterilerin zihninde işletmeniz hakkında kötü izlenimler meydana getirebilir. Bu nedenle, içerik ajansınızın sektör uzmanlığına sahip olması önemlidir. 

6. Projenizi Alanında Uzman Kişiler mi Yönetecek?

Çalışmayı düşündüğünüz ajans ne kadar büyükse, bu soru o kadar önemli hale gelir. Ajansın projenizi bir “hesap yöneticisine” mi yoksa yılların tecrübesine sahip gerçek bir içerik pazarlaması konusunda uzman birine mi teslim edeceğini bilmeniz gerekir. İçerik pazarlamasıyla ilgili yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Eğer cevap “hesap yöneticisi” ise, hesap yöneticisi bir içerik pazarlama uzmanının yerini tutamayacağı için, ajans ile çalışma kararınızı tekrardan gözden geçirmeniz gerekebilir. Ancak her durumda, projenize mümkün olan en iyi katkıyı alması için size deneyimli bir içerik pazarlama uzmanı yönlendirmesi gerekir.

7. Ekstra İçerik Araçlarına İhtiyaçları Olacak mı?

Her içerik pazarlama projesi aynı değildir. Bazı projeler diğerlerinden daha fazla SEO analiz veya daha farklı içerik araçlarına ihtiyaç duyabilir.

Bir çok ajansın kullandığı bazı içerik ve SEO araçları bulunmaktadır. Fakat marka özelinde ekstra bir araç ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Bunları biliyor olmanız ajans ile olacak olan çalışma sürecinde daha sağlıklı ilerleme fırsatı doğuracaktır.

2021 en iyi seo trendleri

İçerik Ajansından Daha Fazlası

Tüm bu maddelerin ötesinde, yalnızca bir içerik pazarlama ajansı değil, aynı zamanda içeriğinizle kendi içeriğiniz gibi ilgilenecek gerçek bir iş ortağı ile anlaşma yaptığınızı unutmayın.

Aynı derecede önemli olan şey, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak uzmanlığa sahip olduklarından emin olmaktır. Daha önce yapılmış olan işleri ve sonuçlarını dikkatle incelemeniz, markanız için yapacağınız en önemli adım olacaktır.

1 Paylaşımlar