fbpx

Dış SEO

Off Page SEO

Ana Sayfa » Dış SEO

 

Dış SEO

Site dışı SEO ya da Dış SEO, sitenizin arama motorlarında ilk sayfalarda yer alması için kullanıcı odaklı yapılan markalaşma çalışmaları anlamına gelir. Site dışındaki farklı kaynaklar aracılığıyla sektörel müşterilerin web sitesini ziyaret etmesi için gerçekleştirilen anahtar kelime backlink çalışmaları, açık url bırakma, yorum, sektörel makalelerle bilgi verme ve tüm firma tanıtım çalışmaları Dış SEO olarak adlandırılır. Kısacası; internette yayın hizmeti veren bloglar, sosyal medya kanalları, forumlar, haber siteleri, video platformları, PDF döküman ekleme ve paylaşma siteleriyle birlikte TV, Radyo, Gazete, Billboard gibi tüm mecralar da firma ismi, ürün/hizmetler, anahtar kelimeler ve sloganlarla hazırlanmış tüm tanıtım çalışmalarına site dışı SEO ya da diğer ismiyle Off Page SEO denir.

 

Dış SEO Nedir ?

Sayfalarınıza ne kadar kaliteli bağlantılar koyduğunuz, Google’ın sayfalarınızın daha iyi olduğuna inanmasını sağladığı için, sayfalarınızın daha iyi olarak algılanmasını sağlıyor. Kaliteli ve yüksek sayıda bağlantıya sahip siteler güvenilirdir ve bunun karşılığında daha iyi konumlamayı hak eder. Google’da bir şey ararken, genellikle en iyi sonuçların listedeki sonuçlardan çoğunluğu dış bağlantı olur. Tabii bu evreye gelmede önce Site İçi SEO tarafını kusursuz ve doğru bir şekilde tamamlamak gerekmektedir. Bu konudaki çalışmalar bittikten sonra site dışı optimizasyonlarına geçilmesi, bizim tavsiye ettiğimiz ve aynı zamanda müşterilerimizde uygulamış olduğumuz çalışma yöntemidir.

Bununla birlikte arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız, yapılacak en doğru optimizasyon çalışmalarından biri de Dış SEO ‘dur.

Dış SE’nun asıl amacı Site İçi SEO desteklemektir. SEO’nun gerçek hedefi değildir. Dış SEO olmadan da, bir site, kaliteli içerikle ve düzgün bir optimizasyonla ilk sayfaya gelme ihtimali bulunmaktadır. Fakat SEO’nun tüm dinamiklerini harekete geçirmek istiyorsak Site Dışı SEO’ya da gereken önemi vermeliyiz.

Arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olmak zorunda değilseniz, sadece web sitenize diğer kaynaklardan gelen bağlantıları almaya odaklanmanız gerekiyor. Bu çok iş gibi gelse de, gerçekten zor değil. Çeşitli kaynaklardan linkler alabilirsiniz. Bir kaynak sizin için işe yaramazsa, bağlantılar oluşturmak için başka birini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bilindiği gibi SEO sitenizin arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmesi için gerekli olan çalışmadır. Arama motoru optimizasyonu anlamında gelmektedir. İç SEO ve dış SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç SEO sitenin içeriğiyle ve yapısıyla ilgili yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. İç SEO konusundan, alanında uzman bir SEO danışmanıyla çalışmanız markanız için yapmanız gereken en doğru adımlardan biri olacaktır.vPeki, dış SEO nedir ve dış SEO nasıl yapılır? İç SEO ve dış SEO birlikte birbirlerine bağlı iki aşamadır.

 

dış seo
dış seo

 

Dış SEO ‘nun Faydaları

Web sitenize alınan her link kaliteli link değildir. Dış SEO yaparken link aldığınız sitelere dikkat etmelisiniz. Güvenli olmadığına inandığınız sitelerden aldığınız link no follow olmalıdır. Eğer güvenli kendi yaptığınız bir paravan blog ise do follow almanızda fayda vardır. Eğer paralı bir link alıyorsanız sponsored link almalısınız.

Örneğin reddit.com ‘dan alacağınız bir link dofollow olmalıdır. Facebook, Twitter ‘den alacağınız linkler do follow olmalıdır.

LİNK ALDIĞINIZ SİTENİN ( BACKLİNK) OTORİTE PUANINI ÖLÇEREK ALIN.

Blog backlink hepimiz yaparız. Karşı rakip sayfasına güzel bir yorum yapar ve isim kısmından web sitemizde yükselmek istediğimiz kelimeyi yazarak kısa bir cümle ile destekleyerek sitemize ziyaretçi çekeriz. Peki ama rakibiniz ne kadar doğru? Nasıl anlarız? Mozrank aboneliği alarak siteyi önce tararım ve spam scoru kaç ona bakarım. %40 üzerinde bir score sahip bir site ise kesinlikle o siteden bir link alımı yapmam. Neden mi? Onun olumsuz otorite puanı benide etkiler.

SEO LİNK ALMAK İLE BİTMİYOR BİRDE BU LİNKLERİ PERİYODİK OLARAK TAKİP ETMEK GEREKİR.

Sadece link alarak bir SEO optimizasyonu yapmak mümkün olmaz aynı zamanda alınan linklerin yakından takibi de gerekmektedir. Spam skoru yüksek olarak gözükmekte ise ya da zararlı içeriklere sahip olan bir site ise hemen google disallow tools aracından aldığımız backlink’i disallow etmeliyiz.

 

Dış SEO Nasıl Yapılır ?

 

 1. Arama motorlarında web sitenizi yukarı konumlara taşıyacak kullanıcı odaklı, özel ve okuyucularda paylaşma dürtüsü yaratacak kaliteli içerikler üretmek.
 2. Google’un web site kalite yönergelerini göz önünde bulundurmak ve talimatlarına uygun stratejilerle sitenize kullanıcı trafiği elde etmek.
 3. Arama motoru sonuçlarında ilk sayfalarda yer alan rakiplerin web sitelerinin içerik ve performans analizleri yapılarak backlink kaynaklarından link alma çalışmaları yapmak.
 4. Backlink alırken özellikle sektörel yakınlığı bulunan otoriter sitelerden ve arama motorlarında iyi sıralama elde etmiş içeriklerden temin etmek.
 5. Web siteniz için tıklama alamayacağınız faydasız linklere sahip spam sitelerde tanıtım çalışmaları yapmamak ve uzak durmak.
 6. Site dışı SEO planlamanıza göre sitenize bağlanan tüm linkleri “nofollow-dofollow” olarak ayarlayarak sitenizin backlink otoritesini artırmak.
 7. Google webmaster (Google Search Console) aracını kullanarak ve uyarılarını dikkate alarak etkili kullanmak.
 8.  Web sitenize yararlı olacak bir şekilde Google, Facebook, Instagram, Google Plus, Linkedin, Pinterest, Twitter, VK yorum ve değerlendirmeleri almak.
 9. İnternet dünyasına sektörünüzle alakalı özel, çok kaliteli görseller iletmek ve diğer insanların veya sitelerin bu görselleri kullanmasını sağlamak.
 10. Google analitik ya da benzer araçlar kullanılarak sitenize gelen linkleri, gelebilecek olan spam trafikleri kontrol etmek, engellemek ve reddetmek.
 11. Site içeriklerinizi “Etiket (Hashtag)” kullanarak , Facebook, İnstagram , Twitter vb. gibi platformlarda ziyaretçilerinize sunmak ve hedef kitlenizle etkileşim yaratmak.
 12. Ziyaretçileri web sitenize yönlendiren, marka isminiz, anahtar kelimeniz ve iyi bir sloganla hazırlanmış TV, Radyo, Gazete, Billboard reklamları oluşturmak.
 13. Firmanıza marka değeri katacak anahtar kelimelerinizle profesyonelce hazırlanmış Google Adwords, Yandex Direct ve tüm sosyal medya kanallarında tanıtımlarını sağlamak.

 

Markanet Ücretsiz SEO Analizi talep ederek siteniz ile ilgili Dış SEO sorunlarını veya sitenizin Dış SEO durumunu daha net öğrenebilirsiniz.

Güvenilirliği daha çok sağlanmış sitelerden bağlantı almak her zaman daha yararlıdır. Linklerinizi anahtar kelimelere bağlayarak da kazanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde sitenizin içeriği paylaşarak ve backlink satın alarak dış SEO çalışmalarını geliştirebilirsiniz.

Dış SEO nasıl yapılır sorusuna farklı bir cevap da, diğer bloglarda sitenizin tanıtımını yaptırmanız olabilir. Arama motorları sitenize yapılan bağlantıları değerlendirerek sizi daha ön sıralara taşımaktadır. Fakat tüm bu çalışmaları yaparken gereksiz abartıya kaçmamanız gerekmektedir. Arama motorları böyle bir durumu da gözden kaçırmayarak aleyhinize yaptırımlar uygulayabilir, bu da sizin içi çok zararlı olabilir.

Dış SEO yapmak için Markanet gibi alanında uzmanlaşmış ekibe sahip güvenilir bir ajans ile çalışın ve Markanızın yükselişine yakından şahit olun!

 

 

 

0 Paylaşımlar