Scroll to top

Site İçi SEO


admin - Eylül 15, 2020 - 0 comments

Site İçi SEO Nedir?

Arama motorlarının sitenizi daha iyi tarayabilmesi ve anlaması adına bazı teknik düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Site içerisinde yapılan teknik düzenlemelere site içi seo “on-page seo” denilmektedir. Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde taramalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları; herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmak.

Site içi SEO, tüm sayfa ve kategorilerin SEO uyumlu olarak arama motorlarına anlamlandırılma işlemleri yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar arama motorlarında hedef kelimeleri ile alakalı en kaliteli içeriğe ulaşmış olurlar.

Site içi SEO işlemlerine örnek olarak “W3C Geçerlemesi, robots.txt, uygun başlığın kullanılması, görsellerdeki çözünürlük kalitesi, alan adı (domain) uygunluğu, özgün içerik, site hızı” gibi metodlar gösterilebilir.

İç SEO

İç SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

– Kopya, birbirini tekrar eden ve güçsüz içerikten kaçınmalı
– “H” Başlık ve açıklama etiketleri sıralamasını doğru yapılmalı
– Anahtar kelime kullanımı doğru ve yeterli olmalı
– İçeriği bağlantılarla boğmamalı
– Silinen sayfaları, gerekli 301 redirect yönlendirmeleri ile düzenlenmeli
– Sayfa içerisindeki görüntüler uyumlu hale getirilmeli ve alt metin kullanma ihmal edilmemeli
– Site haritasında sayfaların olduğu kontrol edilmeli
– Link yapı düzgünlüğü ve temizliğine dikkat edilmeli

Website yüklenme hızının SEO’ya çok büyük etkisi olduğu için web sitenizin yüklenme süresini geciktiren etkenlerin düzenlenmesi ve sitenizin yüklenme hızını artırmanız hem mobil tarafında hem de desktop tarafında öncelik gerektiren çalışmalar. Önceki yıllarda İç SEO çalışmaları çoğunlukla anahtar kelime kullanımlarına bağlı olsa da günümüzde artık kullanıcı deneyimi de arama sonuçlarında çıkan sayfaların sıralarını etkilemekte.

Websitesinin açılış hızının yavaşlığı, arama motorlarına sitenin sorunlu olabileceğini düşündürdüğü için, bu yavaş siteleri arama sorgularında daha alt sıralarda gösteriyor. Arama motorları da kendi kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmayı hedeflemekte. Sonuç olarak hızı düşük olan siteler yerine kullanıcılarına açılış hızı yüksek web sitelerini önermektedir.

Web sitenizin açılma hızını artırmanız, kullanıcı deneyimini geliştirdiği için de site içi SEO optimizasyonları için önemli bir rol oynamakta.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Randevu Alın