E-Ticaret SEO Nedir?

e-ticaret seo nedir

E-ticaret SEO nedir? Google gibi arama motorlarında e-ticaret sektöründe yer alan online alışveriş siteniz için daha fazla görünürlük ve daha fazla organik trafik elde etmek için kullanabileceğiniz tüm stratejileri kapsayan bir çalışma süreci diyebiliriz. Bu stratejiler, teknik SEO ve içerik tarafıyla ilgili tüm çalışmalar anlamına gelmektedir. E-ticaret SEO çalışmasını kullanarak online mağazanızı optimize etmek suretiyle, sitenize kaliteli bir hedeflenmiş kullanıcı trafiği elde edebilirsiniz. Bunun sonucu olarak da arama motoru sonuçlarında (SERP) potansiyel müşterilerinizin karşısına daha fazla çıkma şansı bulmuş olursunuz. Peki o halde e-ticaret SEO nedir? Gelin şimdi bu sorunun detaylarını inceleyelim.

E-ticaret SEO Teknikleri

Markanızın hedeflerine ulaşmasının, e-ticaret SEO tekniklerini en iyi şekilde uygulamaktan geçtiğini aklınızdan çıkarmayın. E-ticaret SEO çalışması sonucu belli bir kullanıcı trafiği sağlamış olursunuz, ancak bu trafik sitenizle doğrudan alakalı olmalıdır. Diğer bir değişle e-ticarette var olmak istediğiniz konumlama doğrultusunda kurgunuzu oluşturmalısınız. Ziyaret eden potansiyel müşterileriniz sitenizde aradığını bulmalı ve kullanıcı memnuniyetini yaşamalıdır. E-Ticaret SEO teknikleri işte tam da bu hususta markanız için oldukça önem taşımaktadır.

E-Ticaret SEO Planlaması

Satışa sunduğunuz ürünlerin veya hizmetinizin, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecek seviyede olması gerektiğini göz ardı etmeyin. Günümüzde birçok alışveriş sitesi sahibi, e-ticaret SEO’ nun kendilerine çok sayıda ziyaretçi çekebileceğini ve bunun da direkt olarak çok sayıda dönüşüme yol açacağını kanısındadır. Fakat unutulmaması gereken bir şey vardır ki, öncelikle ürününüzün veya hizmetinizin kalitesinden emin olunması, müşteri devamlılığı ve daha fazla kullanıcı trafiği için en önemli e-ticaret SEO planlamasıdır.

Benzersiz bir ürününüz veya hizmetiniz yoksa daha doğrusu rakiplerinizden farkınız bulunmuyorsa daha fazla çabalamak zorundasınız. Hedef kitlenize ulaşmak için en ufak bir araştırma yapmadıysanız, onlara ulaşmanız daha zor olacaktır. Müşterileriniz ile iletişim halinde kendinizi daha fazla geliştirmenin yollarını arayın. Hem site içi SEO hem de site dışı SEO konusunda ayrı kurgular ve stratejiler oluşturun.

E-Ticaret SEO Çalışmasına Nasıl Yapılır?

E-Ticaret SEO hizmeti alırken ya da bu çalışmayı yürütürken öncelikle, internette bir şeyler satmaya çalışan tek firmanın siz olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Elbette benzersiz olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak gerçekten de rakiplerinizden farklı mısınız? Farklı olduğunuzu düşündüğünüz alanlarda bile belki de birçok rakibiniz var, yüzlerce, hatta binlerce kişiyle olmasa da düzinelerce markayla rekabet içerisinde olabilirsiniz. E-Ticaret SEO Çalışması yaparken öncelikli hedefiniz diğerlerinden öne çıkmak olmalıdır. Peki E-Ticaret SEO Çalışmasına Nasıl Yapılır?

Öncelikle sektördeki konumunuzu doğru bir şekilde belirlemesiniz. Size en iyi olduğunuzu söyleten nedir ve potansiyel müşterileriniz size nasıl güvenecekler? Kullanıcıların fikirlerini önemseyin ve düşüncelerini değerlendirin. Markanızı nasıl gördüklerini öğren. Daha sonra ise E-Ticaret SEO çalışması için en doğru kurguyu oluşturmaya başlayın.

Bu kurguyu oluşturmak, hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizi araştırmaya ve bu kitleye ulaşmak için bir strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sonuç olarak en doğru kurgu ile kullanıcıların karşına çıkmaya hazır hale gelmek için çalışmalara hız verin.

Sektörünüz ile ilgili geniş çaplı bir araştırma içerisine girin. Potansiyel müşterilerinize sağladığınız avantajlar nelerdir ve insanlar neden sizi tercih etmelidir? E-Ticaret SEO çalışması sürecinde hem müşterilerinizin memnuniyeti hem de markanızın sağlam bir yer edinebilmesi öncelikli hedefleriniz arasında yer almalıdır.

E-Ticaret SEO Çalışmasında Markalaşma

Markalaşma belki de sizin öne çıkmanızdaki en değerli unsur olarak karşınıza çıkacak. Tanınabilir bir marka oluşturmak sadece logo veya maskot gibi görsellerle ilgili değil, aynı zamanda iletişiminizdeki yaklaşım veya müşteri memnuniyetini karşılamaktaki başarınız gibi şeylerle de ilgilidir.

E-Ticaret SEO Çalışmasında Markalaşma, insanların zihinlerine girmenize ve orada kalmanıza yardımcı olur. Tabi bunu en doğru kurguyla gerçekleştirdiğiniz takdirde…

Markanızın konumunu ve hedeflediğiniz yeri iyi tespit edin. Markanız sektörün hangi alanında yer alıyor? Kullanıcılar markanızı tercih ederse ne gibi avantajlar elde edecekler? E-Ticaret SEO Çalışması yaparken branding stratejinizi oluşturmayı unutmayın. Sadece ürün veya hizmet özelinde yapılan bir E-Ticaret SEO Çalışması size tam olarak fayda sağlamayacaktır.

en iyi seo ajansi

E-ticaret SEO için Anahtar Kelime Araştırması

E-ticaret SEO için Anahtar Kelime Araştırması, ” E-ticaret SEO nedir? ” sorusunun en önemli adımı ve cevaplarındandır. Hangi anahtar kelimeleri hedefleyebileceğinizi ve potansiyel müşterilerinizin arama motorlarında hangi anahtar kelimeleri aradığını doğru tespit etmek sizin için en doğru başlangıç olacak. Size rekabet ve sektör hakkında en detaylı bilgiyi E-ticaret SEO için Anahtar Kelime Araştırması verecektir.

E-Ticaret siteniz için anahtar kelime araştırması yaparken, farklı kullanıcı arama amaçlarını da ortaya çıkaracaksınız. Bir müşteri satın alma yolculuğunda her zaman aynı yolu izlemeyebilir. Kullanıcılar bazen bilgi amaçlı, bazen satın alma amaçlı, bazen de sadece araştırma amaçlı olarak Google gibi arama motorlarında arama sorgusu gerçekleştirirler.

2021 en iyi seo trendleri

E-Ticaret SEO Müşteri Yolculuğu

E-Ticaret SEO Müşteri Yolculuğunda, doğru zamanda doğru yerde, faydalı içeriklerle, bu alıcı yolculuğu sırasında herhangi bir müşterinin sorusuna cevap verme fırsatı da bulabilirsiniz. Kullanıcıları potansiyel müşteri sınıfına sokmak, satın almalarını ve mümkünse geri dönmelerini sağlamak markanızın en başta gelen hedefleri arasında olmalıdır.

E-Ticaret SEO Müşteri Yolculuğu sürecinde en iyi pazarlama stratejilerini kullanarak bir müşterinin ihtiyaçlarını keşfetmesine ve onları satın almaya yönlendirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu, aynı zamanda, bir araştırmacı bu yolculukta seyahat ederken kullanıcı yolculuğuna da dönüşür. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse;

Bir kullanıcı bir sorunla karşılaşır ve yardım bulmak için Google’ı kullanır, Google çeşitli çözümler sunar ve arama yapanın önerilen sonuca bir adım daha yaklaşmasına yardımcı olur. Biraz daha araştırma yaptıktan sonra, kullanıcı bunun doğru çözüm olduğuna ikna olur ve onu satın almak için en iyi yeri bulmaya çalışır. Arama yapan kişi bu çözümü satın almaya hazırdır ve E-Ticaret SEO Müşteri Yolculuğu sürecini doğru anladıysanız eğer bu kullanıcı artık sizin bir müşteriniz olacaktır.

Bu yolculuk sürecinde herhangi bir temas noktasında, arama yapan kişiye müşteri olmaları için rehberlik etmek için onlara en iyi koşulları sağlamalısınız. Anahtar kelime araştırması, arama yapanların araştırırken kullandığı terimleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olur ve buna bağlı olarak en alakalı içeriği oluşturmanıza yardımcı olur.

E-Ticaret SEO için Kullanıcı Memnuniyeti

E-Ticaret SEO için Kullanıcı Memnuniyeti, ” e-ticaret SEO nedir? ” sorunun bir diğer önemli aşamasıdır. Kullanıcı memnuniyeti yolculuğu öncelikle sitenizin doğru ve anlaşılabilir olmasıyla başlar. Karmaşık ve doğru oluşturulmamış bir site yapısı, kullanıcıların sitenizde daha az zaman geçirmesine ve SEO için çok önemli olan bazı kriterlerin tam anlamlıyla yerine getirilmemesi anlamını taşımaktadır.

E-Ticaret siteniz ne kadar büyükse, onu kontrol altında tutmak o kadar zor ve önemli hale gelir. Kullanıcının her adımını doğru şekilde planlamak, müşterilerin ve arama motorlarının e-ticaret sitenizde yollarını kolayca bulmasına yardımcı olur. Daha fazla bilgi için en iyi SEO uzmanları arasında yer alana Timur ATASOY’un konuyla ilgili oldukça faydalı bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

Google, sitenizi anlamak için tıp ki bir kullanıcı gibi aynı yapıyı kullandığından, her şeyi nasıl birbirine bağlayacağınızı düşünmeniz gerekir. Google, ilgili sayfaları veya bölümleri seçerek, tüm zor işleri tek başına yapmak zorunda olmayı sevmez. Doğru dahili bağlantıyla, bazı sayfalara verdiğiniz ağırlık Google için bir olumlu oy anlamına gelmektedir. Bu nedenle, en önemli ürün veya kategori sayfalarınızı bağlarsanız, Google bunu bunların gerçekten de en önemlileri olduğunun bir işareti olarak değerlendirir. Bunları diğer, daha az bağlantılı sayfalara göre farklı şekilde değerlendirecektir.

E-Ticaret SEO için Kolay Site Dolaşımı

E-Ticaret SEO için Kolay Site Dolaşımı en iyi şekilde düşünülmelidir. Sadece Google’ı değil, kullanıcıları da ön planda bulundurmak markanız için en doğru karardır. Google gibi arama motorları, içeriğinizi ortaya çıkarmak için e-ticaret sitenizin navigasyonunu kullanır. Ayrıca sitenizin çeşitli bölümlerini birbirine bağlamak için E-Ticaret SEO için Site Dolaşımı ve site yapınızı dikkate alırlar.

Örneğin Google, e-ticaret site yöneticilerine; menülerden kategori sayfalarına, kategori sayfalarından alt kategori sayfalarına ve son olarak alt kategori sayfalarından tüm ürün sayfalarına bağlantılar eklemelerini tavsiye ediyor. En hızlı şekilde Google index alma çalışması yapmak istiyorsanız buna daha fazla ağırlık vermelisiniz. Google’ın veri tabanına eklemek istediğiniz tüm ürünlere bağlantı vermek çok önemlidir. Lokomotif niteliği taşıdığı için en önemli sayfalarınızı ve kategorilerinizi footer alanında yer vermeyi unutmayın!

1 Paylaşımlar