2023 En İyi SEO Trendleri 5 İpucu

2021 en iyi 5 seo trendi

SEO’nun site sıralamasını artırmak için büyük ölçüde teknik etmenlere dayandığı herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle Core Web Vitals güncellemesi bu konuda en az site hızı kadar dikkat edilmesi gereken teknik bileşenlerdendir.

2023’de teknik SEO’nun durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapacağınız en iyi şey, yapmakta olduğunuz çalışmalara devam etmektir desek pek de yanlış olmaz.

2023’deki temel kurallar büyük çoğunlukla aynı kalacak, her SEO ‘nun taramaya karşı indekslemenin temellerini ve bir sitenin sıralamaya girebilmesi için kullanıcı deneyimi açısından karşılanması gereken teknik temelleri anlaması gerekiyor.

1. Temel SEO Kurallarına Uyum Sağlayın

Bu temel ilkelerden biri, taranabilirlik, endeksleme, erişilebilirlik ve site performansı sorunlarını nasıl tanıyıp düzelteceğinizi ve aynı zamanda karşılaştığınız sorunlara nasıl öncelik vereceğinizi anlamak gibi zor becerileri içerir. İşte SEO uzmanlarının görevi bu noktada devreye girmektedir.

Google arama için optimize edilmiş web siteleri oluşturmak ve sürdürmek için gerekli olan daha uygulamalı, pratik beceri setlerinin ötesinde, uzmanlarımız temel sosyal becerilerin de aynı derecede önemli olduğu konusunda hemfikirdir ve birçoğu ekipler arası işbirliği yeteneklerine duyulan ihtiyacı belirtmektedir.

Bu gereksinimler göz özünde bulundurularak, teknik çalışmalarınızı ve girişimlerinizi desteklemeye yardımcı olacak ekipler ve iş ortakları ile sürekli iletişim halinde olduğunuzdan emin olun.

2. Core Web Vitals Güncellemesi

SEO sektördeki en önemsenen konulardan biri şüphesiz Mayıs yeni Google sıralama faktörleri güncellemesi olan Core Web Vitals ‘dır.

2023’de Teknik SEO ‘nun yalnızca bir alanında çalışıyorsanız, site hızını artırın. Site hızı, teknik SEO’nun sadece arama motorları için olmadığı, aynı zamanda web sitenizi ziyaret eden kişilere de yardımcı olduğu en önemli etkenlerden biridir. Unutmayın, herkes web sitenize en son teknolojiyi ve en hızlı internet bağlantısını kullanarak gelmiyor.

  1. com gibi bir içerik dağıtım ağı kullanmaya başlayın.
  2. CSS ve JavaScript gibi varlıkları işaretlemek ve tasarlamak için sunucu tarafı önbelleğe alma uygulayın ve CSS ve JavaScript’i satır içi getirerek her bir sayfa için yapılan bireysel isteklerin sayısını en aza indirin.
  3. Medya dosyalarını yeni nesil formatlara dönüştürerek ve verilerin boyutu ve kullanımı için sıkıştırarak optimize edin.
  4. Bir sayfaya hangi üçüncü taraf komut dosyalarının yüklendiğini araştırmak için BuiltWith, Wappalyzer ve Lighthouse gibi araçları kullanın ve artık ihtiyacınız yoksa bunları kaldırın veya bir etiket yönetim aracıyla uyumlu olduğu kadar çok taşıyın.
  5. Görüntü performansı optimizasyonuna odaklanın .
  6. Etiketlemeyi eklemek ve kaldırmak için süreçler ve beklentiler oluşturmak için analitik ve diğer dahili ekiplerle birlikte çalışın.
  7. Geliştirme sürecinin başlarında sayfa hızıyla ilgili gereksinimleri ve beklentileri belirleyin.

Herhangi bir site hızı ve kullanılabilirlik sorununu şimdi ele almak, sizi Core Web Vitals’ın neden olduğu daha iyi hava durumu sıralaması değişikliklerine götürecektir.

en iyi seo trendleri

3. Şema ve Yapılandırılmış Verileri Stratejik Olarak Kullanın

Tarayıcıların sitelerinin içeriğini okuyabilmelerini, dizine ekleyebilmelerini ve arama yapanlara sunabilmelerini sağlamak için pek çok SEO, her şeyi organize etmek için yapılandırılmış verilere ve şema çerçevelerine güveniyor . Fakat yapılandırılmış verileri uygularken uzmanlar, bunu yalnızca yapabileceğiniz için değil, belirli hedeflere ulaşmak için kullandığınızdan emin olun.

SEO topluluğu içinde bu konu hakkında çok çeşitli görüşler var, bazı SEO’lar ‘her şeyi işaretlemek’ istiyor ve diğerleri şema Zengin Sonuçlar üretmezse şemaya inanmıyor. Kişisel olarak, arama motorlarına müşterilerimizin web sitelerinde bulunan varlıklar hakkında daha fazla bağlam sağlayabileceğine inanıyorsam, bu şema Zengin Sonuçlar oluşturmasa bile yapılandırılmış verileri uygulamayı seviyorum. Örneğin, markanızla ve yazarlarınızla ilgili Şema özelliklerini eklemenin, Google’ın Bilgi Grafiğindeki bilgileri sağlamlaştırmaya yardımcı olmak için iyi bir yaklaşım olduğuna inanılmaktadır.

4. Otomasyonun SEO ‘ya Faydaları

Günümüzde gelişen teknolojiler her zaman işe yarayacak kadar uzun süre kalmaz, ama yakın zamanda ortadan kalkmayacak bir yenilik, veri analizi ve araştırma gibi çeşitli iş akışlarını otomasyona yardımcı olmak için Python gibi dilleri kullanmaktır.

Otomasyon neden önemlidir? Sadece günlük işlerinizi kolaylaştırmak ve işleyişi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda işiniz üzerinde de olumlu etkileri olabilir.

2023’de, otomasyonun hem teknik SEO’nuzu hem de daha geniş işletme hedeflerinizi daha etkili bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olabileceği yolları keşfedin.

5. Analiz ve Raporlamanın Önemi

Teknik SEO, diğer tüm SEO çalışmalarının temeli olsa da, SEO dışı iş ortaklarınız ve yöneticileriniz, işler yanlış gittiğinde, doğru gittiklerinden daha fazla dikkat edeceklerdir. Bu sorunu hafifletmeye yardımcı olmak için, dizine eklenen sayfalar gibi “özel metriklerden” uzak durmayı ve bunun yerine “net bir eylem planının ilgili sıralamalarda, trafikte ve satışlarda iyileştirmelere nasıl yol açtığını göstermeyi öneriyor.

Her çalışmanın başlangıcından itibaren belirli ölçütleri ve hedefleri belirlediğinizden emin olun!

Her çalışmanın başlangıcından itibaren belirli ölçütleri ve hedefleri belirlediğinizden emin olun; bu, çabalarınızı yönlendirmeye yardımcı olur ve ilerideki şeyler hakkında raporlama için size daha kolay bir çerçeve sunar. Ve sonuçlarınızı etkileyebilecek dış etkenleri dikkate almayı unutmayın.

2021 en iyi seo trendleri

Teknik SEO çalışmanızın temeli

Teknik SEO çalışmanızın temeli 2023’de aynı kalacak olsa da, temel beceriler geliştirmek ve geliştirmek, yapılandırılmış verileri ve otomasyonu uygulamak, sonuçlarınızı analiz etme ve rapor etme şeklinizi netleştirmek ve Temel Web Vitals’ı planlamak için pek çok fırsat vardır.

0 Paylaşımlar