Kullanıcı Deneyim Uzmanlığı Nedir ?

Müşterinizin müşteri adayı olduktan sonraki deneyimine dikkat ediyor musunuz? Aynı eski haber bültenleri, faturalar ve satış e-postalarına bakmak gibi, ancak markanızı elde tutma ve popülaritesini artıran gerçekten olağanüstü bir kullanıcı deneyimi için, bunun ötesine geçmeniz gerekir. Markanet Blog’un bu popüler bölümünde, her zaman bilgili ekip elemanlarımız, kullanıcı deneyiminizi son derece iyileştirecek ve bu potansiyel müşterileri kazanmaya değer kılacak, bunu yapmaya başlayabileceğiniz üç başlık aşağıdadır.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Dijital ajansların yapması gereken en önemli konulardan biri de bu potansiyel müşterilerin müşteri olduklarında ilgilenildiğinden emin olmak olmalıdır. Bu, örneğin bir müşteri hizmetleri departmanınızın olması özellikle önemlidir. Eğer bir müşteri hizmetleri departmanınız varsa, gerçekten onların yaptıklarıyla iç içe olmalısınız, özellikle satış sonrası müşteri memnuniyeti adına anket doldurulmalıdır.

  • Hem üretkenliğin ve analiz yeteniğinin gelişmiş olması
  • Müşteri ile direkt olarak bağ kurma yeteneği,
  • Dijital dünya ile insanlar arasındaki iletişimi çözümleme,
  • Sorunlara karşı müdahale etme özelliğinin olması,
  • Ortak çalışma özelliği ve güçlü bir iletişim yeteneği

Kullanıcı Deneyimi Uzmanı (UX ) Nasıl Olunur?

Kullanıcı deneyiminin ne olduğunu inceledik peki UX uzmanınasıl olunur? Neler yapmak gerekmektedir? Görüldüğü gibi, UX uzmanlığı son derece çok geniş bir alandır. UX’te çalışmak, kullanıcı merkezli iş bitirebilme yeteneği ile birleştiğinde çok farklı çözümlemeler ortaya çıkar. UX’te bir kariyerin çok çeşitli dalları olabilir.

Bu alanda bir kariyere sahip olmak için belirlenmiş herhangi bir çalışma düzeni ve yol haritası yoktur aslında. Bununla birlikte, en iyi UX uzmanlarının belirli başlı özellik ve niteliklere sahip olması gerekmektedir.

En Önemli Kullanıcı Deneyimi Uzman (UX ) Becerileri Nelerdir?

UX uzmanları hayatın her kesiminden gelmektedirler ve sizin de bu alana girmek için mutlaka bir okul bitirmesi gerekmemektedir.

Kullanıcı hikayeleri, kişiler, site haritaları, prototipler ve storyboard’lar oluşturmada beceri

Kullanıcı deneyimlemelerini, anketleri ve genel görüş ve istekleri planlamak ve gerekirse yürürlüğe geçirmek

Genel çalışmaları kullanıcı fikir ve görüşlerine bağlı olarak tekrar revize edilmeli ve gerekirse baştan bir yapı oluşturulmalı

Etkileşim kullanıcı ilkelerini ve genel kabul görmüş spesifik yapıları okuyabilme özelliğinin olması gerekir.

Elde edilen verileri dijital dünya formatlarına göre tekrar düzenleme veya dizayn edebilmelidir

Kullanıcı deneyim yaklaşımınızın nasıl sonuçlar doğurduğunu irdelemelidir.

  • Sağlam iletişim ve sunum becerileri; kullanıcı deneyimlerinizi müşterileri ve ilgili departmanlar ile birlikte ifade etme ve sorgulama yeteneği,
  • Gelişimlere ayak uydurabilme özelliği,
  • Son bulguları yorumlama, inceleme ve aktarabilme yetisi olmalı.
SEO-Blog-Image-002

Tasarım Yönetimi Enstitüsü (Design Management Institute)

Tasarım Yönetimi Enstitüsü (Design Management Institute) tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, tasarım odaklı şirketler S&P 500’de (Standard and Poor’s) sürekli olarak 10 yıllık bir süre içerisinde (2004 – 2014) %219’dan daha iyi performans göstermişlerdir[1]. Ayrıca, Adobe firması tarafından gerçekleştirilen bir diğer çalışmada, iş hayatında deneyim odaklı düşüncenin yüksek olduğu şirketlerde ölçülebilir bir rekabet fırsatı verdiği sonucu ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak, UX uzmanı sürekli devam eden bir süreçtir, uzman kişiler sürekli bir kendini yenilemeye tabi tutmalıdır. Bir UX uzmanının çalışması ürünün son sürümüyle bitmez, UX tasarımcıları ve uzmanları gelecekteki güncellemeleri yönlendiren şeyleri öğrenmeye devam ederler. Olabilecek en iyi ürünle piyasaya çıkmaya çalışırlar ve her zaman daha da ileriye taşıma adına çalışmalarına devam ederler.

0 Paylaşımlar