Heading Etiketleri

Blog-Image-003

SEO ‘nun en önemli silahı şüphesiz ki içerik çalışmalarıdır. Web sitenizdeki içerik alanında çok fazla sayıda başlık olabilir. <h1> HTML etiketi genellikle bir sayfanın ana başlığı için kullanılır ve sayfanın en görünür alanlarından birinde bulunur. H1 etiketinin önemi diğer heading etiketlerinin aksine daha farklıdır.

Bu yazıda HTML Heading etiketlerinin neler olduğunu ve H1 etiketini farklı kılan nedeni, SEO için ne kadar önemli olduğunu ve kullanıcı dostu bir Head etiketinin nasıl oluşturulması gerektiğine değinilmektedir.

Heading Etiketi Nedir?

Her web sitesinin HTML yapısında, başlık oluiturmak için birbirinden farklı etiketler kullanılmaktadır.

Heading etiketi, MS. Oficce belgelerinde Başlık 1, Başlık 2 gibi seçimler yaparak, bazı cümleleri öne çıkarılmasına benzer. Word üzerinde kullandığınız başlıklar, belgenizi farklı bölümlere ayırmanızı ve  daha okunabilir olmasına yardımcı olur.

Bir yazıyı başlıklar halinde düzenleyip, dijital ortama aktarılması, yazının daha rahat ve daha akıcı olmasını sağlayacaktır.

 • “H1” Başlık Etiketleri <h1> </h1>
 • “H2” Başlık Etiketleri <h2> </h2>
 • “H3” Başlık Etiketleri <h3> </h3>
 • “H4” Başlık Etiketleri <h4> </h4>
 • “H5” Başlık Etiketleri <h5> </h5>
 • “H6” Başlık Etiketleri <h6> </h6>

HTML Heading Etiketleri Nasıl Çalışır ?

WordPress alt yapılı bir web sitesine sahipseniz, içerik ekleme alanında “Başlık 1” seçildiğinde, sistem HTML kod kısmına aşağıdaki kodu ekler

<h1>Başlık</h1>

Başlık 1 seçildiğinde içerik bir yapıda biçimlenir.

Aşağıda verilen kodlar H2 ve H3 başlıkları için verilmiştir. Görüldüğü gibi “HTML” kod yapısı her başlık için ayrı şekilde kodlanmaktadır.

<h2>başlık</h2>

 <h3>başlık</h3>

Kısacası HTML H etiketleri, herhangi bir sayfanın başlıklarını belirtmek için kullanılan HTML koduna verilen isimdir.

H1 Etiketi Nedir?

<h1> etiketi genellikle sayfanın başlangıcında görünen ilk başlık etiketidir. Sayfa içerisinde yer alan H etiketleri hiyerarşisinin en üst kısmında yera alır. H1 etiketi içeren metinler genellikle, sayfadaki diğer alanlardan daha dikkat çekici şekilde biçimlendirilir.

Doğru Kullanma Yolu

Etikleri doğru kullanmanın en kolay yolu, içeriğin alt başlıklarını bilmekten geçer.Ana başlığınız <h1>, alt başlıklar ise <h2>, <h3> veya alt kırılımları olacak şekilde yapılandırılmalıdır. Bu düzenleme söz konusu olduğunda, sayfa başlığı (Meta Title) ve H1 etiketleri arasında bazı farklılıklar bulunur.

H1 Etiketi ve Meta Title Etiketi Arasındaki Farklar

H1 etiketleri özel kodlar ile google botlarına gönderilen sinyaller olarak açıklayabiliriz. Meta etiketleri ise sayfa içeriği hakkında bilgi verilen küçük metinlerdir.

Başlık Etiketleri Önemli mi?

Başlık etiketleri H1 etiketinden daha fazla önem arz etmektedir, en iyi performansı elde etmek için başlık ve etiketleri doğru şekilde kullanmak önemlidir.

 • Başlık etiketleri, yalnızca arama sonuç sayfasında görünür.
 • Başlık etiketleri <head> – </head> içerisinde yer almaktadır, içeriğin gövdesinde bulunmaz.
 • H1 etiketleri, sayfa içerisinde görünür.
 • H etiketleri, sayfa içeriğinin neleri içerdiği ile ilgili arama motorlarını bilgilendirmek için önemli bir metriktir.

Heading Etiketleri Neye Yarar?

Heading etiketleri kullanıcılarınızın sizi sadece birkaç anahtar kelimeyle bulmalarını sağlarken, okuyucunun da daha iyi bilgi almasını sağlamaktadır. Sırasıyla dizilmiş anlamsız kelime yığınından oluşan sayfaların arasından sıyrılarak, başlıklar ve alt başlıklar sayesinde kullanıcının detaylı bilgi edinmesini sağlarsınız.

Aynı zamanda bunu H1 başlık etiketi ve devamında gelen alt başlık etiketiyle pekiştirmiş, SEO uyumlu bir makalenin oluşmasına yardımcı olursunuz. Doğal, özgün ve akıcı içerikler her zaman sayfanızın daha çok talep edilmesini sağlayacak, etiketlerin doğru kullanılması halinde Google arama motorunda üst sıralarda yer almanız sağlanacaktır. Başlık etiketleri, kullanıcının aradığı içeriği bulmasını, düzenli ve anlamlı bir yazı dizisinin oluşturulması için önemli bir yere sahiptir.

H1 Etiketini Nasıl Kullanmalıyım?

 WordPress alt yapısı ile bir site oluşturduysanız, belirlediğini başlık otomatik olarak H1 olarak görünür. Doğru kullanım bir kullanım şeklidir. Meta Başlık Etiketi ve H1 Etiketinin aynı olması bir SEO hatası değildir.

H1 Etiketini nasıl özelleştirebilirim?

Anahtar Kelime Kullanım şekli: Başlıkta yer alan anahtar kelimeleri içerisinde yer alması tavsiye edilir. Anahtar kelimeler hem başlık hem de H etiketlerinde kullanılmalıdır.

Uzun Başlıklardan Kaçınılmalı: H1 etiketinizi çok uzun yapmayın. Kısa ama açıklayıcı metin kullanmak hem kullanıcılar hem arama motorları için daha değerlidir. Dikkat Çekici Başlıklar Kullanın: H1 etiketini içeren alanın, sayfadaki diğer içeriklere oranla daha görünür olmasını sağlayın. Sayfa başına sadece 1 adet “H1” etiketi girin: H1 etiketi sayfa içerisinde bir defa kullanılmalıdır. Birden fazla h1 etiketine sahipseniz, teke düşürmeyi düşünün.

 Diğer “H” Etiketleri;

 H1 etiketinden farklı etiket kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Belirli sıralamayla “H” etiklerini kullanın
 • İçerikte anlam bütünlüğüne dikkat edin
 • “H1” den başlayarak “H6” ya kadar etiket kullanılabilir
0 Paylaşımlar