SEO Nasıl Yapılır? 7 İpucu

seo nasil yapilir

SEO nasıl yapılır? Sorusuyla karşı karşıya iseniz ve yeni bir web sitesi oluşturuyorsanız içeriğinizi büyük bir dikkatle inşa edin. Bu yazımızda SEO nasıl yapılır ve 7 adımda SEO yapmanın yolları ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bu aşama gerçekten işin en heyecan verici tarafı diyebiliriz. SEO konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz eğer, bu heyecan yerini biraz endişe biraz da korkuya bırakıyor olabilir. İlk olarak SEO nedir? Sorusunun cevabıyla işe başlayabilirsiniz.

SEO konusunda tam olarak bilgiye sahip olmadığınızı düşünerek size şu söylenebilir ki, SEO temelleri çok da zor değil. Google gibi arama motorları algoritmalarını güncellemeye devam ettikçe SEO uzmanlarından alacağınız destek sayesinde bu iş daha da kolay bir hale gelebilmektedir.

SEO nasıl yapılır? Sorusuyla ilgili olarak öncelikle, web sitenizin organik arama motoru trafiği için ya da iyi konumlandırılmasını sağlamak için SEO alanında profesyonel olmanıza gerek olmadığını belirtebiliriz. Gelelim şimdi “SEO nasıl yapılır?” ile ilgili 7 ipucunu incelemeye:

  1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın
  2. Yüksek Kaliteli Özgün İçerik Oluşturun
  3. Web Sitesi Sayfanızın URL’lerinde Anahtar Kelimeleri Kullanın
  4. Doğru Sayfa Başlıkları Oluşturma
  5. Sayfa Bazında Anahtar Kelime Araştırma
  6. Kullanıcı Deneyimini İyileştirin
  7. Profesyonel SEO Hizmeti Alın

Bu yazı, tüm SEO deneyim ve tecrübelerin harmanladığı SEO’nun nasıl yapılacağını kısaca özetleyen bir eğitim kılavuzu niteliği taşımaktadır. Arama motorları sonuç sayfaları için “SEO nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulmak, öğrendiklerinizi, ücretsiz araçlar ve tavsiyeler dahil ederek, bir web sitesini nasıl optimize edeceğinizi yani kısacası Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır? ile ilgili bazı önemli kriterleri ala alacağız.

1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Öncelikli göreviniz anahtar kelime araştırma çalışması yapmak olmalıdır. İçerisinde yer aldığınız sektörün, markanızın hizmet verdiği alanlarla ilgili veya sitenizde yer alan ürünleri potansiyel müşterileriniz ile buluşturmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını bilmeden başarılı olmanız pek de mümkün değildir. Bu kapsamlı bir araştırma gerektirir.

Ürününüzün veya hizmetinizin potansiyel müşterisinin davranışlarını iyi bilmelisiniz. Kendini kullanıcıların yerine koyarak; “Aradığınız ürüne nasıl ulaşırdınız?”, “Almak istediğiniz hizmeti ararken ne tür bir arama sorgusu gerçekleştirirdiniz?”

Örneğin, organik köpek maması satıyorsanız, potansiyel müşteriniz muhtemelen köpeğinin sağlığı konusunda daha hassas kişilerden oluşmaktadır. Belki köpeğinin gıda alerjisi vardır ve çoğu köpek mamasındaki kimyasallar ve yan ürünler konusunda şüpheleri vardır.

google ornek arama sorgusu

Yukarıdaki “doğal köpek mamaları” sorgusunda “besleyici”, “doğal” ve “leziz” gibi kelimeler çıkıyor. Anahtar kelime varyasyonları (yemek.com en iyi en iyi sonuç olarak karşımıza çıkıyor) ve sözcük grupları gibi ilgili terimleri göz önünde bulundurun.

Doğal köpek mamaları ile ilgili örneğimizde de görüldüğü gibi. “Kolayca hazırlanan köpek mamaları”, “tamamen doğal beslenme”, “leziz beslenme” ve “yalnızca doğal içerikler” gibi anahtar kelime öbeklerini değerlendirebilirsiniz.

2. Yüksek Kaliteli Özgün İçerik Oluşturun

Burada dikkat etmeniz gereken konu, ilgi çekici içerik oluşturmak ve iç linkleme ağınızı kurmak olmalıdır. Bu hususlar sektörünüz ile ilgili hedeflediğiniz konum için oldukça önemlidir. Özgün ve kaliteli içerik, potansiyel ziyaretçileriniz merak ettiği soruları yanıtlayan, onlara faydalı bilgiler sunan ve yaptıkları işte daha iyi olabilmeleri için onları eğiten içeriği meydana getirmektir.

Oluşturduğunuz kaliteli ve özgün içerikte, uygun anahtar kelimeleri doğal olarak kullanmayı ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Sitenizin sıralamasını etkilemek amacıyla sayfalarınızı gereksiz içeriklerle doldurmayın (yani içeriğinize, meta etiketlerinize, Alt açıklamalarınıza vb. tekrar tekrar anahtar kelime terimleri eklemeyin).

Bu tür bir çalışma arama sıralamanıza faydası olmaz (tam tersi, ona zarar verebilir). Arama motorları bu tip uygulamaları tespit ettiği takdirde (ve botları süper akıllı olduğu için yakalayacaktır!), Sıralamanızı düşürerek veya sitenizi dizinden tamamen kaldırarak sitenizi cezalandıracaklardır.

Bununla birlikte, web sitenizin kullanıcı trafiğine de herhangi bir katkısı olmaz. Hangi kullanıcı aynı kelimeleri tekrar tekrar görmek ister: organik köpek maması? “Organik köpek maması arıyorsanız, başka yere bakmayın.

”Organik köpek maması web sitemiz, organik köpek maması sipariş etmek için en iyi yerdir.” gibi anlamsız kelimelerden oluşan bir metni siz görmek ister misiniz?

3. Web Sitesi Sayfanızın URL'lerinde Anahtar Kelimeleri Kullanın

“SEO nasıl yapılır?” sorusunun en iyi cevaplarından biri de sayfa URL’lerinizi optimize etmek olmalıdır. Anahtar kelime araştırmanızın size en çok fayda sağlayacağı yerlerden biri de bu bölümdür. Örneğin, bir sayfa güneş enerjisi paneli ürününüzden bahsediyorsa, o sayfanın URL’i ürünler/güneş enerjisi paneli olmalıdır.

En yaygın ve en çok aranan arama terimlerine odaklanın. “Güneş enerjisi paneli” ile “güneş enerjisi kiralama” arasında karar vermeye çalışıyorsanız, arama sorgularındaki en fazla hacime sahip terimi kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime hacimlerini kontrol etmenin birkaç hızlı ve kolay (ve ücretsiz) yolu vardır. Biri, Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmaktır. Arama hacmi açısından geçmişte ne kadar popüler olduklarına dair bir fikir edinmek için anahtar kelimelerinizi girin ve çıkan sonuçları değerlendirin.

Diğer bir seçenek olarak da Google Trends’i de kullanabilirsiniz. Zaman içinde ilgi alanlarının hızlı bir grafik karşılaştırmasını görmek için farklı anahtar kelimeleri karşılaştırarak anahtar kelime stratejinizi oluşturabilirsiniz.

4. Doğru Sayfa Başlıkları Oluşturma

Web sitenizin sayfaları için ilgi çekici ve benzersiz başlıklar oluşturmak çok önemlidir. Tamamıyla sektörünüz ile alakalı olmasına ve hedefleriniz doğrultusunda oluşturduğunuza emin olun.

Tersi durumlarda, kullanıcılar içeriğinize yeterli önemi vermeyecekler hatta okuma gereği bile duymayacaklardır.

Sitenizle alakalı kendinize bazı sorular sorun: Bu sayfadaki içerikten elde edecekleri fayda nedir ve kullanıcılar için neden önemlidir? Bunu yaptıktan sonra, başlığınızı kısaltın, güçlü kelimeler kullanın ve çarpıcı yapın.

en iyi seo ajansi

Bu dikkat çekici başlıkları oluştururken, anahtar kelimenizin içerik başlıklarında (H1) ve/veya alt başlıkta (H2) olduğundan emin olun. Yukarıdaki güneş paneli örneğini kullanarak, H1’iniz “Güneş Enerjisi Paneli” olabilir.

5. Sayfa Bazında Anahtar Kelime Araştırma

Artık hedef pazarınızın ihtiyaç duyduğu (ve istediği) yüksek kaliteli özgün içerik oluşturduğunuza ve onların ilgisini çekmek ve daha fazla okumaya teşvik etmek için dikkat çekici başlıklara sahip olduğunuza göre, geri dönün ve yazdığınız tüm içeriği tekrar bir kontrol edin.

Kontrolleriniz esnasında, doğal olarak anahtar kelime hacminizi genişletebileceğiniz alanları arayın. Bir anahtar kelime eklemek için bir cümleyi değiştirebilir misiniz?

Örneğin, SEO analizi ile ilgili bir sayfada, “En iyi müşterileri belirleyin ve daha fazlasını dönüştürün”, “SEO analizi, en iyi müşterileri belirlemenize ve daha fazlasını dönüşüm elde etmenize yardımcı olur” olarak değiştirilebilir.

Mesela, bir anahtar kelimenin önüne bir kelime ekleyerek anahtar kelime varyasyonları oluşturup oluşturamayacağınızı düşünün.

2021 en iyi seo trendleri

6. Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Kullanıcı deneyimi iyileştirme uygulamaları günümüzde, web sitesi içeriğinin ötesinde, daha güçlü arama motoru sıralaması elde etmek için daha da önemli hale gelmiştir.

Geleneksel sıralama kriterleri hala çok değerli olsa da, arama motoru optimizasyonu giderek daha fazla kullanıcı optimizasyonu haline geliyor.”

Bu nedenle, web sitenizde gezinmenin kolay ve sezgisel olduğundan ve her bağlantının çalıştığından ve ziyaretçilerinizi aradıkları bir sonraki bilgiye götürdüğünden emin olmak için web geliştiricilerinizle birlikte çalışın.

Kuşkusuz ki, yüksek otorite değerlerine sahip sitelerden bir çok alakalı backlink isterken, düşük etki alanı yetkilisine sahip, spam olarak nitelendirilen sitelerden bir bağlantı akışı tercih etmezsiniz. Bu yüzden spam puanınızı takip etmeniz önemlidir.

Spam puanı belirli bazı siteler tarafından geliştirilen bir derecelendirme sistemidir. Bu tarz siteler veya SEO araçları, geleneksel olarak spam içerikli sitelerle ilişkilendirilen, legal olmayan, sizinkine bağlantı veren sitelerin yüzdesini tespit eder.

Spam puanının düşük olması önemlidir. Yüksek puanlar ise sizinkine bağlantı veren çok sayıda düşük yetkili siteye sahip olabileceği anlamına gelir. Yüksek bir spam puanınız olduğunu tespit ederseniz, Google bağlantı red etme aracını kullanarak gerekli çalışmayı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

7. Profesyonel SEO Hizmeti Alın

Daha önce de söylediğim gibi, temel SEO çoğunlukla sağduyudur. Ancak, maddi gücünüz varsa, sitenizin gerçekten optimize edildiğinden emin olmak için bir SEO uzmanı ile çalışmak akıllıca olacaktır.

Bir SEO danışmanı veya ajansı sitenizi denetleyebilir ve en önemli anahtar kelimelerinize göre nasıl performans gösterdiğine bakabilir. Sitenizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacak öncelikli bir eylem listesi sağlarlar.

İşte size ilginizi çekebilecek bir haber: Web sitenizin organik arama motoru trafiği için iyi konumlandırıldığından emin olmak için bir profesyonel SEO araçlarına sahip olmanıza gerek yok. Sektörle ilgili biraz bilgi sahibi olmak ve yukarıda belirtmiş olduğumuz yedi adımı izlemek size yardımcı olacaktır.

Web sitenize analiz yaptırmak ve mevcut durumu ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız hemen iletişim formundan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır? ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

SEO nedir?

SEO, “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltmasıdır ve Türkçe olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Web sitenizin arama motorlarında daha yüksek sıralarda görünmesi için yapılan bir dizi teknik ve stratejidir.

SEO neden önemlidir?

SEO, web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasına ve daha yüksek sıralarda listelenmesine yardımcı olarak daha fazla trafik, müşteri ve iş fırsatları getirebilir. Bu da, işletmelerin hedef kitlesine daha kolay ulaşmasını ve çevrimiçi varlığını arttırmasını sağlar.

SEO nasıl yapılır?

SEO yapmak için birçok farklı teknik ve strateji vardır. Bunlar arasında anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonu, meta etiketleri, backlink oluşturma, sosyal medya pazarlaması, yerel SEO ve mobil uyumluluk gibi faktörler yer alır.

Anahtar kelime nedir ve neden önemlidir?

Anahtar kelime, bir web sayfasının içeriği veya konusu hakkında arama motorlarının anlayabileceği kelimelerdir. Anahtar kelimeler, web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasına ve belirli anahtar kelimelerle arama yapan kullanıcılara daha kolay ulaşmasına yardımcı olabilir.

Backlink nedir ve neden önemlidir?

Backlink, başka bir web sitesinden web sitenize gelen bir bağlantıdır. Backlinkler, web sitenizin arama motorları tarafından daha yüksek bir otoriteye sahip olduğu anlamına gelir ve daha yüksek sıralamalara ve daha fazla trafik, müşteri ve iş fırsatlarına yol açabilir.

Yerel SEO nedir ve neden önemlidir?

Yerel SEO, bir işletmenin belirli bir bölgedeki potansiyel müşterilere nasıl ulaşabileceğini ve çevrimiçi olarak nasıl görünebileceğini optimize etmek için yapılan bir dizi teknik ve stratejidir. Yerel SEO, işletmelerin yerel müşterilerine ulaşmasını ve yerel pazarlama faaliyetlerini arttırmasını sağlar.
1 Paylaşımlar