Pazarlama Stratejisini Geliştirmenin 6 Yolu

pazarlama stratejisini geliştirmenin 6 yolu nedir

Pazarlama stratejinizi incelerken, öncelikle durum analizini doğru yapmanız gerekmektedir. Son dönemlerde yaşanan olaylar bize, pazarlama stratejisinin hem büyük hem de küçük işletmeler için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Dünya değişti ve işletmeler büyümek istiyorlarsa müşterilerinin yeni ihtiyaçlarına uyum sağlaması gerekiyor. Bunun için yazımızda yer alan maddeleri uygulamanız en doğru seçim olacaktır.

 • Hedef kitlenin hassas noktalarını iyi anlamak
 • Hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre aksiyon almak
 • Gündemi yakalamak
 • Görsel seçimlerine önem vermek
 • Kullanıcılarla daha çok etkileşimde bulunmak
 • Kullanıcı fikir ve önerilerini dikkate almak

1 - Hedef Kitlenin Hassas Noktalarını İyi Anlamak

Hedef kitlenizin ihtiyaç duydukları şeyi hissetmek için onların yerine geçmenin önemi çok büyüktür. Kullanıcıların deneyimlediği farklı konuları iyi analiz edip ona göre strateji oluşturma ilk olarak ele alınması gereken konu olmalıdır.

Bir örnekleme yapmak gerekir ise; dünya gündemi pandemi ile çalkalanırken, insanlarda bu durumdan fazlasıyla etkilenmektedir. Bu, insanların seyahat etmeyi ve insanlarla tanışmaktan uzaklaştığı, yalnızlık ve belirsizlikle uğraştığı anlamına gelir.

Markanız, sanal dersler sunmak veya eğlence dünyası üzerine ise bu duygulara yardımcı olmak için devreye girip, hedef kitlenizle güçlü bir bağlantı kurabilirsiniz.

Belirli periyodlarla, trafiğinizi ve dönüşümlerinizi analiz edin ve en çok etkilenen kısımları iyi inceleyin. Bu, markanızın hangi yönlerinin müşterileri çektiğini anlamanın en doğru yoludur. İçerik Pazarlaması ile ilgili yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Son olarak da kafa karışıklığını ortadan kaldırın. Markanız kullanıcılara ne kadar karmaşık bir hizmet sunsa da, doğru bir yol izleyerek ve ziyaretçilerinizin ilgisini dağıtmadan, görseller veya videolarla, vermek istediğinizi onlara iletin.

2 - Hedef Kitlenin İhtiyaçlarına göre Aksiyon Almak

Hedef kitlenizin dünyadan ve markanızdan ne istediğini iyi belirledikten sonra, sıra ona göre planınızı yapmaya geliyor. Covid-19 ‘un dijital dünyaya yansımaları ile ilgili yazımızda belirtiğimiz üzere, pandemi sırasında mücadele eden çok sayıda küçük işletme ile bazı hizmet ücretlerini azalttı, hatta bazı hizmetleri ücretsiz hale getirdi ve müşterilere daha fazla destek sundu.

Kullanıcılarınız ilk temasa geçen kişilerin, müşterileri nasıl ele aldığını tekrar gözden geçirme gibi daha küçük adımlar atın. Ekiplere müşterilere karşı empatik davranışları nasıl sergileyeceklerini hatırlatmak için eğitimler düzenleyin .

en iyi seo trendleri

3 - Gündemi Yakalamak

Pazarlama stratejisinin önemli bir bileşeni, gündemi doğru yakalamaktır. Markalar, basit senaryolar etrafında içerik oluşturarak farklılıklarını ön plana çıkarabilirler: sevdikleriyle video görüşmesinin keyfi, harika bir pasta pişirmek veya içeride bir dış mekan deneyimini yaşatmak gibi. Örneğin, insanlar şu anda sinema salonlarına gidemiyorlar, bu nedenle evde sinema deneyimini yeniden yaratmayla ilgili bir video başarılı bir pazarlama stratejisi olabilir. Kullanıcı deneyim uzmanlığı yazımızda da belirtiğimiz gibi, markalar bazen içerik pazarlamasının yüksek çözünürlüklü video kalitesi ve kapsamlı hikayeler anlamına geldiğini düşünür. Günümüzde ise bu durum daha farklı bir hal almıştır. Artık kullanıcılar lüks yaşamdan biraz uzaklaşmışlardır. İşte markanızın mesajı bu konuyu yansıtmak olmalıdır.

4 - Görsel Seçimlerine Önem Vermek

Pazarlama stratejisinde, marka deneyimlerini geliştirecekse içeriğinizin müşteriler için değerli olması gerekir, bu nedenle eğitim ağırlıklı yaklaşımı ön plana çıkarmak gerekmektedir.

Hedef kitlenizle alakalı ve ilgisini çekebilecek medya öğelerini bulmak için mevcut içeriğinizi denetleyin. Ayrıca güncel olmayan bilgilere sahip olabilecek, ancak doğru vurguyu yapabilecek görsellerinizi yeniden düzenleyin.

5 - Kullanıcılarla Daha Çok Etkileşimde Bulunmak

Günümüzde hızla gelişen teknoloji (özellikle sosyal medyada) markalar için daha ulaşılabilir hale geldiğinden, kullanıcılarla etkileşime girerek pazarlama stratejisi oluşturma oldukça revaçtadır.

Mevcut küresel ortamda, pazarlama içeriğine etkileşim fonksiyonları dahil etmek, pazarlama stratejisini geliştirmenin harika bir yolu olabilir. Daha önce vurguladığımız gibi, tüketiciler dışarı çıkmaktan, insanlarla tanışmaktan ve dünyayı gezmekten uzak kalmış durumdalar. Markanız onlara bu sorunlara çözüm sunabiliyorsa, bu çözümleri pazarlama stratejinizde kullanmak en önemli öncelik olmalıdır.

6 - Kullanıcı Fikir ve Önerilerini Dikkate Almak

Kullanıcı öneri ve fikirleri hatta içerikleri pazarlama stratejisinin önemli parçalarından biridir. Aynı zamanda kullanıcıların marka ile bağlantılarını kurmak için de güçlü bir araçtır.

Kullanıcı fikir, öneri ve içerikleri, diğer pazarlama stratejilerinden ayıran şey, markalar ve müşteriler arasındaki boşluğu nasıl kapattığıdır. Kullanıcılar, kanalları için veya bir marka yarışması için öneride bulunur, içerik oluşturur ve bu içerik bir markanın sosyal medya platformunda, web sitesinde veya blog sayfalarında yayınlanarak etkileşimde bulunulması sağlanır.

2021 en iyi seo trendleri

2021 Yılından İtibaren Empatik Pazarlamanın Önemi

Global dünyadaki gelişmeler, empatik pazarlamayı işletmeler için en önemli öncelik haline getirdi. Artık ürününüzden veya markanızdan satın almanın faydalarından bahsetmek yeterli olmamaktadır. Markaların artık müşterilerle daha fazla, daha empatik bir düzeyde bağlantı kurması gerekiyor. Hedef kitlenize ihtiyaçlarını anladığınızı ve onlara uyum sağlamaya hazır olduğunuzu gösterin.

Empatiyi pazarlama kampanyalarına dahil etmek, bir teknikten çok bir stratejidir. Pazarlama ekiplerine bu düşünce tarzını aşılamak için şu adımları izlemeniz gerekir:

 • Hedef kitlenizi iyi anlayın
 • İhtiyaçlarını doğru tespit edin
 • Pazarlamanızda eğitici bir yaklaşım benimseyin
 • Kampanyalarda güncel olun
 • Etkileşimi artırın
 • Kullanıcı öneri, fikir ve içeriklerine önem verin
0 Paylaşımlar