Covid-19’un Dijital Dünyaya Yansımaları Nasıl Oldu ?

covid 19 'un dijital dünyaya yansımaları

Dünyamızın karşı karşıya kaldığı en ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olan coronavirüs büyük bir tehlike oluşturmaktadır. İnsanların mümkün olduğunca evde kalmaları, sosyal hayatlarından ödün vermeleri  ve ülke olarak alınan tedbirlerle birçok sektör maddi ve manevi olarak bazı önlemler almak zorunda kalmıştır. Fiziksel ve yerinde hizmet veren iş yerlerinde çalışanlar işlerine gidemiyorken, evlerinde çalışabilen dijital kesim daha şanslı gibi görünüyor. Peki gerçekten de öyle mi? Dijital, bu salgından nasıl etkilendi?

Ofis hayatı eve taşındı,

Yüz yüze gerçekleşen toplantılar online olarak gerçekleşmeye başladı,

Telefon ile olan iletişimler azalarak, yazışma ve görüntülü görüşmeler arttı,

Birçok marka internet sitelerini evlerinden çıkmayan büyük kitleye göre optimize etmeye başladı,

Satış ve trafikleri düşüşe geçen markalar bazı maddi tedbirleri almak zorunda kaldı,

Yerinde hizmet veren iş yerlerine (tesisat, tamir vb.) hijyen şüpheleri ile talepler azaldı.

Evde kalan insanlara teşvik amacıyla Netflix gibi platformlar planlanandan daha önce vizyondan yeni çıkmış filmleri ya da güncel dizileri arşivlerine eklediler,

Sosyal medya üzerinden sanatçılar konserler vermeye, canlı yayınlarla sohbetler etmeye başladı vs vs.

Peki SEO açısından neler değişti?

Birçok haber sitesi ve marka trafiklerini kaybetti. (Örn. finans, turizm, giyim vb.) Bir yandan da markanın varlığını sürdürmesi gerektiği için ekstra strateji geliştirmek durumundalar.

Tekstil sektörü evde yapılabilen aktivitelere göre giyilebilecek türde içerikler hazırlıyorken, Pazar yerleri ise evde ailece vakit geçirilebilecek aktivite ve evlerdeki temel ihtiyaçlar odaklı hazırlıklar gerçekleştirmektedir.

Gündemi yakından takip edebilmek için yapılan aramalar olağanüstü artış gösterdi. İnsanlar panik havasında kendilerinde coronavirüs şüphesi duyduğu tüm belirtiler için arama motorlarında aramalar yaparak bilgi almaya çalışıyorlar.

SEO Açısından Neler Yapılmalı?

Günümüzde en çok aksiyon alması gereken e-ticaret ve satış odaklı siteler olmuştur.  E-ticaret sitelerinin tamamını bu kategoriye dahil etmek haksızlık olur. Ancak yine de genel olarak küresel yaşanan bu sorundan etkilendiklerini söylemek mümkün.

Sektöre göre değişiklik göstermesiyle birlikte rakiplerden daha farklı stratejiler geliştirilerek markalar insanları evde kalmaya, bilgi almaya, doğru yönlendirmeye devam etmeliler. Bu sayede herkesle aynı özeni gösterip krizi fırsata çevirerek daha iyi bir marka algısı yaratmaya da zemin hazırlamış olabilirler.

İçinde bulunulan bu durum değişene kadar insanlar hayatlarında bazı kısıtlamalara gitmeli ve zaruri ihtiyaçlarına yönelmeleri beklenmektedir. Bu durumda en çok lüks markalar, lüks tüketim ürünleri, finans siteleri ve hijyenik sebeplerden dolayı yerinde hizmet veren markaların etkilendiğini söyleyebiliriz.

Tabi güncel bu durum karşısında bazı markalar hijyenik konulara daha fazla önem verdiğini göstererek temassız teslimat vb. gibi uygulamaları hayata geçirmiş ve duyurusunu yaparak takdir toplamış durumda. Hızlıca hayata geçiren markalar (Getir, Banabi vb.) rakiplerine göre hem krizi fırsata çevirmiş hem de ne kadar doğru ve zamanında hamleler yaptıklarını herkese göstererek takdir kazanmış oluyor. Tüm bu atılımların karşılığında kullanıcılar ve müşterilerde gerekli ilgi ve alakayı gösterdiklerini apaçık ortaya koymuşlardır.

0 Paylaşımlar