SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur ?

seo stratejisi

Markaların müşterilerine öncelikli olarak online hizmet vermek için harekete geçmeleri ve fiziksel mağazalardaki müşterilerin ayaklarının önemli ölçüde düşmesi ile SEO’nun değeri yeniden keşfedildi. İşletmeler artık çevrimiçi deneyimlerine ve internette nasıl rekabet edebileceklerine daha fazla önem veriyor.

Bu gönderi, karşılaşabilecekleri sorunlara bazı SEO çözümleri sunarak organik erişimlerini ve trafiğini artırmak isteyen işletmelere bir rehber sunacaktır. Bu, daha önce bir kanal olarak SEO ile ilgilenmemiş işletmeler için ve bununla daha fazla deneyime sahip olanlar için uygun bilgileri içerir. Amaç, daha fazla trafik elde etmek ve dönüşümleri artırmaktır.

1. Senaryo: Hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz

Doğru anahtar kelimeleri hedeflemek, SEO’dan getiri elde etmek için çok önemlidir. Ürününüze / hizmetinize en değerli ve alakalı anahtar kelimeleri hedeflemek çok önemlidir.

Anahtar Kelime Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ürün / hizmet teklifinizle alakalı olmalılar

Değerli bir kitleyi hedefleyecek kadar büyük bir arama hacmine sahip olmalıdırlar. Bu, ülkeye, ürününüzün / hizmetinizin ne kadar spesifik olduğuna ve mevsime bağlı olarak değişebilir. Kararınızı kullanmak burada çok önemlidir; Belirli sektörünüz ve pazarınız hakkındaki kendi bilginiz, işletmenizle alakalı arama talebi ile doğru anahtar kelimeleri hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime araştırmanızı yürütmek için araçlar:

  1. Moz Anahtar Kelime Gezgini → listenizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek milyonlarca anahtar kelimeye erişim sunan bir anahtar kelime araştırma aracı. Anahtar kelime önerilerini, mevcut sıralama web sitelerini ve anahtar kelimenin kendisindeki tüm ölçümleri görebilirsiniz. Maliyet: Başlamak için ücretsiz bir hesap oluşturun.
  • Ahrefs’in ‘Anahtar Kelime Gezgini’ veya ‘Anahtar Kelime Oluşturucu’ → bu araçlar, hedeflenecek yeni anahtar kelimeler, varyasyonlar, arama hacimlerini görmek, anahtar kelime fikirleri üretmek ve daha fazlası için harikadır . Maliyet: 7 $ ‘a 7 günlük bir deneme sunuyorlar.
  • Google Trends →, belirli bir anahtar kelime grubu için arama trendine bakmanıza izin veren bir platformdur. Anahtar kelimeleri birbirleriyle karşılaştırabilir ve konuyla ilgili aylık arama trendlerine bakabilirsiniz. Bu eğilimlere bakmak, yanlış anahtar kelimeleri hedeflemekten kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Bazen, bazı anahtar kelimeler diğerine kıyasla daha yüksek bir ortalama aylık arama hacmine sahiptir, ancak diğer anahtar kelime, yükselen bir eğilim nedeniyle aniden yüksek bir arama ilgisi alabilir. Maliyet: Ücretsiz!
  • Cevap Genel → anahtar kelimeniz etrafında sıkça aranan soruları görüntülemenize olanak sağlar. Bu, içerik fikirleri üretmeye yardımcı olmanın yanı sıra, önemli anahtar kelimeleriniz etrafında insanların aradıkları şeyler hakkında fikir verebilir. Maliyet: Ücretsiz!
  • Google Arama Konsolu → bu araç, web sitenizin organik arama sonuçlarındaki performansını izlemenize yardımcı olur ve SEO söz konusu olduğunda mükemmel bir kaynaktır. Web sitenizin şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığını ve belirli bir süre içinde hangi anahtar kelimelerin daha iyi / kötü performans gösterdiğini keşfetmek için kullanılabilir. (Bunu siteniz için henüz kurmadıysanız, lütfen şimdi yapın!)Maliyet: Ücretsizdir!

Anahtar kelime listemi aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Web sitenizi onları içerecek şekilde optimize edin! Bu şunları içerebilir:

1. Sayfadaki meta verilerinizi güncelleme.

Sayfa başlıkları = sayfaya özel, açık ve alakalı olmalı ve 60 karakterin altında olmalıdır (böylece arama sonuçlarında kesilmemelidir).

Meta Açıklamaları = “anahtar kelime doldurma” olmadan önemli anahtar kelimeleri içerir (bu, çok sayıda anahtar kelimeyi bir araya getirdiğinizde ve iyi okunmadığında). Kesilmemesi için bu 150-160 karaktere kadar olmalıdır.

H1s = bunlar, genellikle sayfanın üst kısmında görüntülenen sayfa üstbilgileridir. Bunlar, makalenin yapısını ve Google’a ve kullanıcıya bağlam sağladıkları için sayfayla alakalı olmalıdır.

2. Anahtar kelimelerin etrafında içerik oluşturun. Answer The Public gibi araçlar size önemli anahtar kelimeler etrafında sorulan bazı sorular / konular hakkında fikir verecektir. Bunlardan bir blog yazısı yapın! Bu anahtar kelimeleri içeren ve kolayca anlaşılabilir bir başlığa sahip olduğunuzdan emin olun. İç bağlantı da sayfaların iyi sıralanmasında önemli bir faktördür. Önemli sayfaları (bunlar genellikle sitenizde en çok bağlantı verilen sayfalardır, örneğin ana gezinti sayfanıza dahil olanlar), iyi sıralamak istediğiniz sayfalara bağlayın. Bu sayfalar arasında bağlantı eşitliğini aktarmak, Google’a bu sayfaların kullanıcıya gösterilmeye değer olduğunu gösterir.

2. Senaryo: Sıralamanız düştü

Web sitenizin birkaç anahtar terim için arama sonuçlarından düştüğünü fark ettiniz, ancak nedenini tam olarak bilmiyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse, bu biraz kara delik çünkü birçok neden olabilir. Bu sayı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Tom Capper’ın “Organik trafik yıldan yıla azaldı mı? Düşündüğünüz gibi değil… ” ve“ Sıralama Düşüşlerini Teşhis Etmek İçin Akış Şeması Yöntemini Kullanma – Cuma Günü Beyaz Tahta’nın En İyisi ”. Bununla birlikte, işleri basitleştirmek için, kontrol edilebilecek ve sıralama için temel olan birkaç seçeneği ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Bu sorun nasıl belirlenir:

Nokta kontrolü → web sitenizin iyi sıralandığını bildiğiniz anahtar kelimeler birden sitenizi aynı konumda sıralamıyor.

Google Arama Konsolundaki “Ortalama konum” → bu ölçüm, çeşitli anahtar kelime sıralarını gösteren bir tabloya sahip olmanın yanı sıra, bir bütün olarak web sitenizin ortalama konum sıralamasını gösterir.

Derece izleyiciler → STAT adlı bir araç , birkaç gün boyunca izlemek için “çalıştırdığınız” bir anahtar kelime listesine girmenizi sağlar. İzlemeyi tamamladıktan sonra, anahtar kelimelerin nasıl sıralandığına, hangi sayfalara ilişkin güncel bilgilere ve performansı çevreleyen birden çok rapora erişebilirsiniz. Bu, hangi anahtar kelimelerin sıralamada düştüğünü veya arttığını görmek için harika bir araçtır.

Düzeltmenin yolları:

Google’ın bunlara erişebildiğinden ve içerilen tüm sayfaların erişebildiğinden emin olmak için

robots.txt ve site haritalarını kontrol edin →. (Bu aynı zamanda bir teknik denetime dahildir).

Teknik SEO denetimi → size sıralamaları etkileyen sitede meydana gelebilecek teknik sorunları gösterecektir. Bu, web sitenizin taranmasıyla yapılabilir ( örneğin Screaming Frog veya Deepcrawl kullanılabilir ). Ortaya çıkabilecek şeyler 404 sayfalık bir grup, noindex, nofollow yönergeleri, yanlış kanonik etiketler, dahili bağlantı eksikliği vb.

Hatalar ve uyarılar → Google Search Console, sitede meydana gelen tüm hataları ve uyarıları görüntüler.

Algoritma güncellemeleri → Sıralama algoritmaları, sayfaların arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) nasıl sıralandığını belirledikçe, algoritma güncellemeleri sitenizin sıralama kurallarına uyma şeklini ve sonuç olarak sayfalarınızın nasıl sıralandığını değiştirir. Herhangi bir algoritma duyurusu veya hatası ile güncel kalmak, organik performansınızı takip etmenize yardımcı olabilir. Twitter, güncel endüstri haberlerini almak için iyi bir kanaldır ve yorumları için Marie Haynes veya Barry Shwartz (sadece birkaçını belirtmek gerekirse) gibi sektördeki önemli rakamları takip edebilirsiniz.

Ana sayfalarınızın tarandığından ve dizine eklendiğinden emin olun → hangi sayfaların dizine eklendiğini ve hangi sayfalarda uyarılar olduğunu kontrol etmek için Google Arama Konsolundaki “Kapsam” raporunu kullanın. URL çubuğuna site: web siteniz.com/web-page-slug operatörü yazarak Google’da manuel kontrol de yapabilirsiniz. Sayfanız dizine eklenmemişse hiçbir sonuç gösterilmez.

0 Paylaşımlar