En İyi SEO Uzmanı ile Çalışmanın 8 Yolu

en iyi seo uzmani ile calisma

En iyi SEO uzmanıyla çalışmanın faydaları; SEO’yu kendi başınıza uygulamanıza yardımcı olacak online sayısız kaynak varken, SEO çalışmalarınızı deneyimli birinden veya kendi bünyenizde bir SEO uzmanı tarafından gerçekleştirmenin birçok avantajı vardır. SEO, anlaşılması ve uygulanması basit bir çalışma değildir. Bu nedenle bir profesyonelle çalışmak, sizi birçok zorluktan, boşa harcanan zamandan ve boşa harcanan paralardan kurtarmış olacaktır.

Kendinize bir SEO firmasıyla çalışmanın, buna değer olup olmadığını soruyorsanız, size sağlayacağı faydaları iyi düşünmeniz gerekmektedir.

En iyi SEO uzmanı ile çalışmanın bazı faydaları aşağıdaki gibidir;

  • SEO stratejinizi, ilk günden belirleyip o doğrultuda emin adımlarla stratejinizi uygulamak.
  • Pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanarak, veriye dayalı, yüksek oranda getiri hedeflenmiş kampanyalar yürüterek uzun dönemde maliyetten tasarruf etmek.
  • Pazarlamanızı çeşitli kanallara genişleterek işletmenizin online erişim ağını yaygınlaştırmak.
  • Arama motorları tarafından sitenize gelebilecek spam olası cezalardan kurtulmak.
  • Web sitesi analizlerinizi, ne anlama geldiklerini ve işiniz için neden önemli olduklarını daha iyi anlamak.

En iyi SEO uzmanıyla çalışmadan önce bilmeniz gerekenler:

Bir SEO ajansı veya danışmanı seçmek, öncelikli hedefiniz markanızın ihtiyaçlarına ve hedeflerine en uygun SEO uzmanını bulmak olduğundan dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Bu nedenle, seçeneklerinizi değerlendirmenize ve sizin için doğru seçime karar vermenize yardımcı olacak, en iyi SEO uzmanıyla çalışmanın 8 yolunu incelemenizde yarar var.

1. Referans ve yapılan işler ile ilgili araştırma yapın

En iyi SEO uzmanı önerileri için en iyi kaynaklardan biri, özellikle sektörünüzdeki işletme sahipleri olmak üzere mevcut çevrenizden yaralanmaktır. SEO uzmanının çalışmalarına referans olabilecek, dürüst bir inceleme sunabilecek ve sizi doğru yöne yönlendirebilecek kişilere zaten sahip olacaksınız.

2. SEO Çalışması ile ilgili detaylı ve doğru bilgileri aldığınıza emin olun

Bir SEO ajansına veya danışmanına ulaştığınızda, hizmetlerinin siteniz için maliyetinin ne olacağına ve bu hizmetlerin ne kadar süreceğini beklediklerine dair dürüst bir tahmin talep etmelisiniz. Ne sundukları veya ne kadara mal olduğu konusunda şifreli olan herhangi bir uzmana karşı dikkatli olmanız gerekir.

3. Yapılan çalışmanın neleri kapsadığını öğrenin

Birçok SEO uzmanı ve ajans “all in one” bir SEO paketi sunar, ancak herkese uyan tek bir yaklaşımı tercih etmek ne kadar sağlıklıdır? Markanızı anlamak ve özel ihtiyaçlarınıza ve hedef kitlenize uygun bir strateji oluşturmak için zaman ayıracak bir SEO uzmanı öneririz.

4. Sonuçları nasıl analiz ettiği konusunda detaylı bilgi alın

Her marka sahibi, SERP’de o 1 numaraya çıkmayı hayal eder, ancak SEO sadece sıralamadan daha fazlasıdır. İyi bir SEO sağlayıcısı, herhangi bir SEO stratejisinin amacının nihayetinde işletmenin para kazanmasına yardımcı olmak olduğunu bilir, bu nedenle yalnızca sıralamaların ötesinde temel performans göstergelerine (KPI) bakarlar. SEO analiz süreci en önemli metriklerden biridir.

5. SEO Uzmanıyla yüz yüze toplantı yapın

Sözleşmeyi imzalamadan önce, potansiyel SEO uzmanınızla yüz yüze görüşme yapmanız yardımcı olabilir. Bu size ihtiyaçlarınızı daha ayrıntılı olarak tartışma, sorular sorma ve bu sağlayıcının sizin için doğru olup olmadığını daha iyi anlama şansı verecektir.

6. Araştırma

Yeni bir SEO ajansı ile anlaşmadan önce, hizmetleri, yaklaşımları ve müşterileri için ürettikleri sonuçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı ön araştırmalar yapmak en iyisidir. Bu, sosyal medya profillerinin kapsamını belirlemeyi, müşteri referanslarını araştırmayı ve web sitelerindeki vaka çalışmalarını incelemeyi içerir.

Çalışmaları ve referansları gözden geçirin

 İster çevrenizdeki biri tarafından yönlendirilmiş olun, ister kendi başınıza bir uzman bulmaya çalışın, nasıl çalıştıklarını ve geçmiş müşterilerinin onlarla çalışmaktan keyif alıp almadığını öğrenmek için sağlayıcının referanslarına göz atmak her zaman iyi bir fikirdir.

Sosyal medyalarına göz atın

Birçok SEO ajansı sosyal medyada aktiftir ve içeriklerini incelemek, SEO yaklaşımlarını ve müşterileriyle nasıl çalıştıklarını anlamanın iyi bir yoludur.

Mevcut çalışmaları ve portföy örneklerini inceleyin

 İncelemeler için sosyal medya ve arama motorlarında arama yaparken, herhangi bir SEO çalışması veya geçmiş çalışmalarından örnekler yayınlayıp yayınlamadıklarını görmek için SEO uzmanı ve ajansın web sitesine göz atmalısınız.

en iyi seo ajansi

7. Markanızın SEO hedeflerini iletin

“Google’da üst sıralarda yer almak” asıl bir hedef gibi görünebilir, ancak muhtemelen aklınızda başka, belki de daha somut hedefleriniz var. Bunları çalışmayı düşündüğünüz SEO uzmanına iletin, böylece neyi başarmayı umduğunuzu bilsinler ve ikinizin de aynı stratejide olduğundan emin olun.

8. Seçeneklerinizi karşılaştırın

Karşınıza gelen ilk SEO uzmanıyla çalışmak zorunda değilsiniz. Firmanız için doğru olanı seçebilmeniz için seçeneklerinizi karşılaştırmaktan, ikinci bir görüş almaktan veya farklı SEO uzmanlarına yönelmekten çekinmeyin. Sonuç olarak, işinizi en iyi kimin anladığı ve SEO kampanyalarınızdan markanıza olumlu sonuçlar getirmek için gerekenlere sahip olduklarını kanıtlaması önemlidir.

2021 en iyi seo trendleri

Markanız için en iyi SEO uzmanını tercih edin

Markanız için doğru SEO ajansını bulmak, seçeneklerinizi araştırmayı, doğru soruları sormayı ve sonuçların kanıtlarını aramayı gerektirir. Hedeflerinizi karşılayabilecek herhangi bir SEO ajansı, işinizi anlamak ve işinize mümkün olan en iyi SEO stratejisini belirleyen bir çalışmayı bulmak biraz zaman alabilir. Bu yazı ile size iyi bir SEO ajansı belirlemenin ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenin bazı yollarını sunmuş olduk.

1 Paylaşımlar