Web Site Analizi

web-site-analizi

Web site konusunda başarıya ulaşmak için doğru bir kurgu ile yola başlamak çok önemlidir. İşte tam burada Web Site Analizi çalışması yapmak size ihtiyacınız olan tüm bilgiyi verir -sitenizin mevcut durum raporunuz- böylece sektörünüzde hangi konumdasınız neler yapılması gerekiyor daha net öğrenirsiniz.

Bu rapor doğrultusunda çalışmalarınıza başlayarak, nerede iyileştirmeniz gerektiğini ve neye öncelik vermeniz gerektiğini belirleyerek stratejinizi planlayabilirsiniz.

Ancak, kapsamlı ve doğru bir web site analizi nasıl olur? Web Site Analizi nedir? Cevabını aramadan önce dikkat etmeniz gereken alanlar nelerdir?

Kısacası Web Site Analizi nedir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Site analizi olarak da bilinen SEO denetimi, markanız ile ilgili mevcut durum raporu gibidir. SEO stratejinizi ne kadar iyi uyguladığınızı belirlemenize yardımcı olur, ancak tabii ki bu kadar basit bir süreç olmadığı da kesin.

Web Site Analizi nedir? Sorusunun cevabı; trafiğinizi nerede oluşturduğunuzu, tüm bu çalışmalarınızı nasıl hayata geçirdiğinizi ortaya çıkarır. İçerik stratejisi, hangi anahtar kelimeleri hedeflediğiniz, rakiplerinizin kimler olduğu, rakip analizinin gerçekleştirilmesi, hem site içi SEO hem de dış SEO faktörlerinde nasıl performans gösterdiğiniz ve herhangi bir teknik hatanız olup olmadığı.

Kapsamlı ve profesyonelce yapılan site analizi, bulunduğunuz yerin ötesine geçer ve nereye gittiğinizi değerlendirmenizi, iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunuz alanları belirlemenizi gerektirir. Bir analiz sırasında elde etmiş olduğunuz tüm bulgularla, markanız hakkında genel bir kanıya varır ve nerede yetersiz kaldığınızı veya hangi fırsatları göz ardı ettiğinizi tespit edersiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında, sitenizin analizine başlarken hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Web Site Analizi Nasıl Yapılır?

Trafik analizi

Kullanıcı trafik analizi gerçekleştirdiğinizde, tüm dönüşüm kanallarını incelemeli ve trafiğinizin kalitesini kontrol etmelisiniz. Bu çalışma, potansiyel ziyaretçileri çekebileceğiniz diğer dönüşüm oranı yüksek kanalların yanı sıra organik, yönlendirme, sosyal medya, e-posta pazarlama, ücretli arama (Adwords), ücretli sosyal ve branding trafiğinizi kontrol etmeyi kapsamaktadır.

Bu dönüşüm kanallarının en önemlisi ve marka değerinizi artırma adına vaz geçilmez olan organik trafiktir. Trafiğinizin çoğunu organik kaynaklardan sağlamalısınız çünkü bu normalde en kaliteli kullanıcı trafiğini sağlayacaktır. Bununla birlikte, organik trafiğin diğer dönüşüm kanallarından en önemli farkı ise ücretsiz bir kullanıcı trafik akışı sağlamasıdır.

Kaliteli organik kullanıcı trafiği çekmek, web sitenizi ziyaret eden yeni kullanıcı akışına sahip olmanızı sağlayarak sadık potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve arama motorları tarafından daha fazla otorite puanı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Trafiğinizin çoğunu organik dışı olarak gerçekleştiriyorsanız, muhtemelen SEO stratejinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. “Web Site Analizi nedir?” sorusunun cevabını ararken stratejinizi nasıl geliştireceğinizi büyük olasılıkla keşfetmiş olacaksınız.

İçerik stratejisi analizi

İçerik stratejisi analizi çalışma sürecinde kendinize bir dizi soru sormak en iyi kriterlerden olacaktır:

Potansiyel kullanıcı trafiğinizi nasıl sağlayacaksınız?

Kullanıcı memnuniyetini gerçekleştirebiliyor musunuz?

İçerik oluşturma çalışmalarınız hakkında yazmanız gereken boşluklar var mı?

İçerik stratejisi analiziniz işte bu konularda markanızın gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. İyi kurgulanmış bir içerik pazarlama stratejisi! Siteniz ile ilgili konularda eksik içeriğinizin olduğunu veya sektörünüzle alakalı konularda içerikler oluşturduğunuzu farkederseniz, ya kurgunuzu baştan oluşturmanız ya da iyi bir SEO danışmanıyla çalışmaya başlayıp, içeriklerinizi optimize etmeniz gerekir.

Genel olarak, içeriğinizin potansiyel ziyaretçilerinize hitap etmesi gerekiyor. Kullanıcı memnuniyeti açısından bu durum oldukça fazla önem arz etmektedir. Eğer farklı strateji içerisindeyseniz, yeni içerik oluşturmanız, potansiyel kullanıcılarınızı çekmeniz ve her bir ziyaretçi için sonraki adımları net olarak kurgulamanız gerekir.

Anahtar kelime analizi

Anahtar kelime analizi, içerik pazarlaması stratejinizin en önemli kriterini oluşturacaktır. Kaliteli kullanıcı trafiğinizde veya sıralamanız gereken konulardaki hatalarınızla ilgili tespitlerinizi belirledikçe, hedeflemeniz gereken odak anahtar terimlerini doğal olarak bulacaksınız.

Bununla da kalmayıp, SEO stratejinizin bütünü için daha kapsamlı çalışma yapılmalı ve mevcut durumda, arama motorları tarafından nasıl bir sıralamaya tabii tutulduğunuzu belirlemelisiniz.

SEO analizinde yaygın olarak kullanılan çeşitli SEO analiz araçlarından yararlanarak, hangi terimlerin sizin markanız için en iyi performansı sağlayacağını kolaylıkla bulabilirsiniz. Tabii buna bağlı olarak da, hangi arama terimlerinin düşük performans sergilediğini görebilirsiniz.

İşte bu bilgiler sizin SEO stratejinizin temellerini oluşturmaktadır. Anahtar kelime çalışmasının ardından, bu terimlerin varyasyonlarını araştırarak çalışmayı genişletmelisiniz. Ayrıca markanızla ilgili hedeflerinizi katlamanız veya performans göstermeyen terimlerden uzak durmanızın gerekip gerekmediği ile ilgili size ayrıntılı bilgi verecektir.

Rakip site analizi

Hangi anahtar kelimeler için sıraladığınızı belirlemenin yanı sıra, markanız için ne hedeflediğinizi de iyi bilmelisiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, içerik stratejiniz ve anahtar kelime çalışmanız birlikte hareket eder, bu sebepten dolayı rakiplerinizin ne tür içerikler oluşturduğunu da kapsamlı ve detaylı bir şekilde takip etmek önemlidir.

Markanız adına sormanız gerekenler:

Sektörünüzde rekabet içerisinde olacağınız markalar veya siteler hangileri?

Aynı hedefler doğrultusunda mı hareket ediyorsunuz?

Firma konumlandırmalarını nasıl gerçekleştirmişler?

Sizin hedeflerinize göre nerede yer alıyorlar?

en iyi seo ajansi

Rakip analiz çalışması gerçekleştirdikten sonra odaklandığınız hedef arama terimlerinizi ve içerik stratejilerinizi bilgilendirmelidir. Sizi farklı kılacak yönlerinizden yararlanmak ve rakiplerinizin zayıf taraflarını tespit etmeyi amaçlıyorsunuz, bu nedenle anahtar kelimelerini takip etmek ve içerik stratejilerinden çıkarımlarda bulanarak kendi kurgunuzu oluşturmak yapılacak en doğru çalışmalardan biridir.

Site içi SEO analizi

İçeriğinizin ve anahtar kelime stratejilerinizin etkili olması için site içi SEO çalışmaları çok önemlidir. Detaylı gerçekleştirilecek tüm çalışmalar sonunda, blog yazılarınız ve site sayfalarınız arama sorguları için etkin bir şekilde optimize edilmemişse, yeni odak anahtar kelimeler belirleyerek veya yeni kullanıcı arama sorguları hakkında içerik oluşturarak, hacimsel genişleme sağlayabilirsiniz.

Sitenizin elde ettiği aşamaları değerlendirirken, anahtar kelime kurgunuzun her sayfada tam olarak tanımlandığından emin olmalısınız. Markanız için hedefleriniz, belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmaksa, o anahtar kelimenin sayfa başlığında, sayfa açıklamasında doğru ve olması gereken bir şekilde oluşturulduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca, sitenizdeki ilgili içerik stratejinizde iç linkleme ağının doğru şekilde yapılandırıldığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu çalışma, siteniz genelinde mantıklı bir içerik organizasyonu oluşturmaya ve genel olarak kullanıcı deneyiminizi iyileştirmeye oldukça faydalı olacaktır.

Sitenizin URL’lerinde yer alan tüm başlıklar aynı zamanda en iyi SEO uygulamalarına uygun olmalıdır. Sayfalarınızda yalnızca bir H1 etiketi (H1 başlık etiketi) kullanın ve sayfanız alakalı olmasına dikkat edin. H2 etiketleri, kullanıcılar ve arama motoru botları için içeriği bölmek, daha iyi anlamak ve düzenlemek için de oldukça önemlidir. Bu uygulama, Google’ın yeni güncellemelerinde dikkat ettiği konulardandır.

En son bahsedeceğimiz kriter, sayfalarınızda görünen tüm görseller sayfanızla alakalı alt metin içermelidir. Gözden kaçırmayın ki, alternatif metnin amacı ulaşılabilirliktir. Bu sebeple, bu kriteri gözden kaçırırsanız, sitenizi tüm hedef kitlenizin kullanımına sunamamış olursunuz.

2021 en iyi seo trendleri

Dış SEO analizi

Dış SEO, iyi bir sıralama elde etmeniz için çok önemlidir. Sektörünüzle doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı olan otoritesi yüksek siteler size referans olarak bağlantı veriyorsa, Google’ın algoritması bunu bir güven işareti olarak değerlendirir ve sitenizi alanınızda bir otorite olarak kullanıcıların karşısına çıkarır.

Backlink strateji çalışmaları sitenizin başarısının ayrılmaz bir parçası olabilir. Google SEO araçları ya da ücretli SEO araçları ile tüm bu geri bağlantılarınızı kontrol altında tutabilir ve takibini sağlayabilirsiniz.

Kuşkusuz ki, yüksek otorite değerlerine sahip sitelerden bir çok alakalı backlink isterken, düşük etki alanı yetkilisine sahip, spam olarak nitelendirilen sitelerden bir bağlantı akışı tercih etmezsiniz. Bu yüzden spam puanınızı takip etmeniz önemlidir.

Spam puanı belirli bazı siteler tarafından geliştirilen bir derecelendirme sistemidir. Bu tarz siteler veya SEO araçları, geleneksel olarak spam içerikli sitelerle ilişkilendirilen, legal olmayan, sizinkine bağlantı veren sitelerin yüzdesini tespit eder.

Spam puanının düşük olması önemlidir. Yüksek puanlar ise sizinkine bağlantı veren çok sayıda düşük yetkili siteye sahip olabileceği anlamına gelir. Yüksek bir spam puanınız olduğunu tespit ederseniz, Google bağlantı red etme aracını kullanarak gerekli çalışmayı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Teknik web site hataları

Teknik hatalarla dolu bir web site yapısına sahip iseniz, Google içeriğinizin önceliğini kaldırır ya da sıralama düşüşüne neden olmasını sağlar. Teknik SEO sorunları, arama motorlarına sitenizin sağlıklı ve istikrarlı olmadığını aynı zamanda ziyaretçiler için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayabileceği sonucuna varır.

Bozuk bağlantıların yer aldığı, 404 hatası (tarayıcılar sunucuda bir sayfa bulamadığında), eksik görseller, yeniden yönlendirme döngü hataları, kopya içerik, sayfaların yavaş yüklenme hızı veya bir dizi başka teknik probleminiz varsa, sitenizin sıralama sürecinde çok büyük sorunlarla karşılacağınız anlamına gelir.

Sitenizin teknik olarak sağlam ve genel anlamıyla hatasız olmasını sağlamak, başarılı bir SEO stratejisinin temelini oluşturmaktadır. Bu tip sorunlarla karşılaştıysanız ya da karşılaşmak istemiyorsanız iyi bir SEO danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye deriz.

1 Paylaşımlar