SEO Uzmanı Nedir ?

seo uzmani

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization ya da kısaca SEO) konusunda teknik, analitik ve geliştirici planlamayı yapabilen, uygulayan ve sonuçlarını detaylı bir şekilde analiz eden tecrübeli kimseye SEO uzmanı demek mümkündür. SEO uzmanı sadece SEO alanında değil, dijital dünyayı yakından takip eder ve yenilikleri ve değişimleri uygulamalı olarak yaptığı işe yansıtır. SEO başlı başına bir kulvarken, dijital pazarlama alanında uygulanabilecek her tür yapıyı planlamak ve üzerinde çalışma yapıp gerekli düzenlemeleri anında yapabilmek SEO uzmanın olmanın en önemli vasıflarındandır.

SEO Uzmanı ile Çalışmanın Başlıca Faydaları Nelerdir ?

SEO danışmanı, bir nevi dijital pazarlama konusunda tecrübe kazanmış kişilere verilen isimdir. Markaların arama motorlarına entegre olabilmeleri için destek aldıkları teknik uzmanlardır. SEO danışmanı markanızı en detaylı şekilde inceler. Markanızla ilgili yapılması gereken tüm veriyi size sunar. Bu veri markanızı yukarı taşımanın altın anahtarıdır. Pek bu veriyi almak ve analiz etmek önemli mi? Bu veriler genelde SEO araçları diye tabir edilen site denetleyici programlarla yapılır. SEO danışmanının en önemli görevlerinden biri de bu programlara en iyi şekilde hakim olmaktır. Markanızı arama motorlarıyla tanıştıran ve ona adapte eden SEO danışmanları dijital dünyada yerinizi sağlamlaştırmak için bir takım çalışmalar yapar. Bu çalışma sonucu artık markanız istediğiniz yere doğru ivme kazanmaya başlamıştır.

  • Teknik bilgi ve donanıma sahip olma yetisi bulunmalıdır.
  • Analitik yeteneğinin üst seviyede olması önemlidir.
  • Üretkenlik ve değişime adapte olmalıdır.
  • İletişim yeteneğinin iyi olması ve çalışmalarıyla ilgili sonuçları doğru bir şekilde aktarabilmelidir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar ?

Eğer bir web siteniz varsa ve dijital dünyada sizde bir yerde olmak istiyorsanız, işte burada SEO Uzmanı devreye giriyor. Gelişen ve dünyaya aya uydurmak sanıldığından daha zordur. Web siteleri yapıları itibariyle bir çok düzenlemeye açık yapılardır. SEO uzmanları işte bu düzenlemeleri kendi birikim ve gereçleriyle harmanlayıp sitenize uygular.

Uygulanan bu çalışmaların sonucu olarak markanız belli bir noktaya ulaşacaktır. Dijitalleşmenin en büyük nimetlerinden biri olan web siteler, sade ve yalın olarak size ne kadar fayda sağlar bilinmez. Bir SEO uzmanın ellerinde aynı sitenin nasıl şekilleneceğini tahmin etmek artık daha kolay.

seo uzmani

SEO Uzmanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir ?

Kendi başına bir sektör olan SEO danışmanlığı tahmin edersiniz ki bir çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

1. En az 5 – 6 yıl tecrübe ve birikimi olmalı gerekir.

SEO uzmanı kişiler tecrübeleri ve bilgi birikimleriyle, markanızı yukarıya taşıyabilme özelliğine sahiptirler.

2. En güncel ve tamamen doğal yöntemlerle çalışma yapabilmeli

Günümüzde arama motorlarının en dikkat ettiği konulardan biri de doğal ve etkili bir çalışmayla web sitelerinin yayınlanmasıdır. SEO uzmanı bu kriterlere göre hareket etmelidir.

3. Analiz yeteneği ve birikimi sizi başarıya taşıyan en temel etmen olacaktır.

SEO uzmanı detaylı analiz yapabilmeli ve bu analizi doğru şekilde yorumlamalıdır. Doğru yorumlanmayan analizlerin web sitenizi ilerleyişi ile ilgili hiç bir katkısı bulunmayacaktır.

  • Rakip sitelerin güncel durumu ve stratejilerini iyi anlamalı
  • Özgün ve kaliteli içerik üretebilmeli
  • Djital pazarlamanın diğer bir dalı olan temel grafik bilgisi bulunmalı
  • Site içi seo ( onpage ) konusuna ve site teknik SEO için temel yazılım tecrübesi barındırmalı
seo uzmani - 2

SEO Uzmanı Eğitimi

SEO uzmanı temel olarak bazı konulara vakıf olmalıdır. SEO konusu oldukça detaylı ve oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. SEO uzmanı temel olarak, yazılım, grafik, doğru telaffuz, dil bilgisi, araştırma yeteneği ve öğrenme arzusu gibi kapsayıcı bir eğitimden geçmelidir.

Bahsedilen tüm bu vasıfları kendi yetenekleriyle düzgün harmanlanırsa ortaya çıkan sonuçta gayet iyi olacaktır. SEO eğitimine arama motorlarının işleyiş ve yapısını öğrenmekle başlamak en doğru karar olacaktır.

0 Paylaşımlar