Google My Business Nedir ve SEO ‘ya Faydaları Nelerdir ?

google benim işletmem

Google My Business, hem ücretsiz bir araç hem de işletmenizin kontrol paneli, yerel işletme profilleri ve gönüllülük temelli bir destek forumunu kapsayan bir ara yüz paketidir.

Google My Business ve ilişkili Google Haritalar, uygun yerel işletmeler için Google’ın ücretsiz yerel arama pazarlama seçeneklerinin temelini oluşturur.

Google My Business Nedir?

Google My Business, yerel işletmeler hakkında bilgi göndermenize, incelemeler ve sorular gibi etkileşimli özellikleri yönetmenize ve fotoğraflar, gönderiler ve videolar gibi çeşitli medyalar yayınlamanıza olanak tanıyan çok katmanlı bir platformdur.

Google Benim İşletmem Servisinin SEO 'ya Faydaları Nelerdir ?

Google My Business ‘in SEO ‘ya faydalarından bahsederken, en başta arama motorlarında, yerel sonuçlarda markanızın görünürlüğünü artırır. Google Benim İşletmem ayarında listelenmeye uyumluluk, sık sık değişikliklere uğrayan online bir makine olan Google’da işletmenizi temsil etmeye yönelik belli başlı yönergelere tabidir . Herhangi bir işletmeyi listelemeden önce, cezalarla veya girişlerinizin kaldırılmasıyla sonuçlanabilecek ihlallerden kaçınmak için yönergelere başvurmanızı tavsiye ederiz.

Google’ın ürünlerini kullanmak için bir Google hesabına ihtiyacınız olacak ve henüz sahip değilseniz, hemen bir tane oluşturabilirsiniz . Pazarlama ve  SEO ajanslarının, müşterilerin yerel işletme profillerini yönetmek için hesaplarını kullanması yerine, her yerel işletmenin kendi şirket hesabına sahip olması en uygunudur.

markalaşma çalışması ve pazarlamasını yaptığınız yerel bir işletmenin büyük bir kurum içi pazarlama departmanı varsa veya üçüncü taraf ajanslarla çalıştığında, Google Benim İşletmem , birden çok kişiye katkıda bulunmaları için çeşitli izinler verilebilmesi için giriş sahipleri ve yöneticileri eklemenize ve kaldırmanıza olanak tanımaktadır..

en iyi seo trendleri

Google Benim İşletmem Profili Nasıl Oluşturulur ?

Markalaşma süreci yürüttüğünüz işletmenin bir Google hesabı olduğunda ve Google Benim İşletmem dahil edilmeye uygun olduğunu belirledikten sonra , listelenmek için Google’ın adım adım sihirbazını kullanarak buradan başlayarak tek bir yerel işletme profili oluşturabilirsiniz .

Profilinizi oluştururken olabildiğince çok alanı doldurun. Bu kılavuz , alanların çoğunu en iyi şekilde nasıl dolduracağınızı ve özelliklerin çoğunu nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Mümkün olduğu kadar çok bilgi sağladıktan sonra, ileriye dönük olarak kontrol edebilmeniz ve düzenleyebilmeniz için girişinizi doğrulama seçenekleri verilecektir .

Google My Business Bilgileriniz Nerede Gösterilir ?

Verileriniz Google Benim işletmem sistemine kabul edildiğinde, aşağıda yer almakta olan mobil ve masaüstü sürümleri dahil olmak üzere Google’ın çeşitli yerel arama ekranlarında görünmeye başlayacaktır;

Google İşletme Profilleri

Kapsamlı Google İşletme Profiliniz, genellikle bir işletmeyi marka adına göre aradığınızda görünür, genellikle arama dilinizde bir bölge adı bulunur . Bazı durumlarda, Google İşletme Profiliniz markalı olmayan aramalar için de gösterilecektir (ör. “Yakınımdaki vegan burger”). Bu, bir arama terimi için düşük rekabet varsa veya Google (doğru veya yanlış) bir arama ifadesinin çeşitli sonuçlar yerine belirli bir markayı bulma niyetinde olduğunu düşünüyorsa bu işlemi gerçekleşebilir.

Google Yerel Paketler

Yerel paketler, Google’ın yerel işletme bilgilerini dizinlerinde sıralamak ve sunmak için kullandığı başlıca görüntülerden biridir. Yerel paketler, Google bir arama ifadesinin yerel bir amacı olduğunu düşündüğünde gösterilir (örneğin, “yakınımdaki en iyi vegan burger”, “İstanbul’daki vegan burger restaurantlar”, “Şişli Paşa Mahallesindeki En İyi Kafe”). Google’ın amacın yerel olduğunu varsayması için arama yapan kişinin ifadesine coğrafi terimleri dahil etmesi gerekmez.

Bu günlerde en tipik haliyle, yerel bir paket, bir haritayı tıklama seçeneği veya diğer listeleri görmek için “tümünü görüntüle” düğmesi ile üç işletme listesinden oluşur. Zaman zaman, yerel paketler üçten az listeleme içerebilir ve Google’ın içlerinde sunduğu bilgi türleri değişiklik gösterebilir.

2021 en iyi seo trendleri

Google Yerel Bulucular

Bir arama yapan kişi haritayı veya yerel bir paketteki “tümünü görüntüle” bağlantısını tıkladığında, genellikle Yerel Bulucu olarak bilinen ekrana götürülür. Burada, tipik olarak onlu gruplar halinde sayfalandırılmış birçok liste görüntülenebilir ve arama yapan kişi, seçeneklerinin değiştiğini görmek için haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırabilir.

google haritalar

Google Maps

Google Haritalar, Android cep telefonlarındaki varsayılan ekrandır ve masaüstü kullanıcıları, Google’ın genel araması yerine bu arayüz aracılığıyla da arama yapmayı seçebilir. Google’ın masaüstü ekranının üst kısmında yandaki görseldeki gibi bir “haritalar” bağlantısı göreceksiniz:

Google My Business Paneli ile Bir Çok Şeyi Yönetebilirsiniz

Google İşletme Profillerinizi oluşturup hak talebinde bulunduktan sonra, Google My Business kontrol panelinizde bulunan özelliklerin çoğunu  yönetmek için erişime sahip olacaksınız.

2 Paylaşımlar