5 Adımda Markanız için Medya Stratejisi Geliştirme

medya stratejisi gelistirme

2021’de Medya Stratejisi, markanız için her zamankinden daha değerli. Markanız sosyal medyada aktif olsa ve web siteniz SEO için uyumlu hale gelmiş olsa bile, markanızın etkisiz organik trafiği ve kullanıcıları hala yakalayamıyor olmanız, markanızın medya stratejisinin tam anlamıyla aktif olarak kullanmadığınızı ortaya çıkarmaktadır. Peki bu medya stratejisini geliştirmenin yolları nelerdir?

  • Fikir Oluşturmak
  • İçerik Pazarlaması Kampanyası
  • Tasarım ve Metin Yazarlığı
  • Medya İletişim
  • Raporlama Yapmak

1 - Fikir Oluşturmak

İçerik için bir fikir bulduğunuzda, içerik medyanın ilgisini çektiğinde görmek istediğiniz başlıkları görsel hale getirin . Ne öğrenmek istiyorsunuz ve bu içeriğin nerede görünmesini istiyorsunuz? Bu gibi soruların cevaplarını bulmakla başlayabilirsiniz.

İçeriğiniz için, yalnızca bir soruyu yanıtlamakla kalmayıp aynı zamanda markanızın hizmeti veya ürün teklifiyle ilgili bir fikir bulmaya çalışın . İçerik pazarlaması yazımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Fikrinizi netleştikten ve başarı için gerekli tüm unsurlara sahip olduktan sonra, ikinci adıma geçmeye hazırsınız demektir.

2 - İçerik Pazarlaması Kampanyası

İçerik pazarlama kampanyası oluşturmanın birçok farklı yolu vardır. Bildiğiniz gibi SEO ‘yu içerik çalışmalarından ayrı tutamayız. Bir kampanyayı nasıl oluşturduğunuz, içerik oluştururken hangi veri kaynağından faydalandığınız ile çok alakalıdır.

En çok tercih edilen içerik kaynaklarından bazıları aşağıdadır:

  • Anket verisi
  • Sosyal medya verileri (Twitter, Facebook, Instagram)
  • Google Trendler verileri
  • Şirket içi veriler
  • Araştırma şirketlerinden elde edilen veriler

Türkiye ‘de ki insanların yaşamlarıyla ilgili bilgi edinmeye çalıştığınızı varsayalım. En iyi yollarından biri anket olabilir. İnsanların belirli bir konu hakkında nasıl hissettiğini görmek istiyorsanız, Twitter gibi sosyal medya platformlarını bu kelimeden bahsetmek için kazıtmayı deneyebilirsiniz. Bir sorgunun zaman içindeki yaygınlığını bilmek istiyorsanız, Google Trends’i kullanabilirsiniz. Son olarak, devlet kaynaklarından halka açık veriler ya da araştırma şirketlerinin verileri çeşitli konular hakkında daha fazla bilgi edinmenin önemli bir yoludur.

medya iletisim nedir

3 - Tasarım ve Metin Yazarlığı

Oluşturmak istediğiniz içerik için tasarım çalışması, backlink bağlantılar kazanmak ve medya iletişimi için vazgeçmemeniz gereken önemli bir adımdır. İçerik projelerini ele alan medya iletişim yetkilileri, içerik konusu anlatımına yardımcı olmak için kampanyanızdaki grafikleri ve veri görselleştirmelerini etikili bir şekilde kullanır. İçeriğinizin konusunu anlatmaya yardımcı olmak için her zaman en az bir grafik görselleştirmeye dikkat etmelisiniz.

4 - Medya Etkileşim

Harika içeriğiniz varsa ve medya ilişkileri konusunda etkiliyseniz hedeflerinize ulaşabilmeniz çok çok daha rahat olacaktır. İçerik pazarlama yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Medya etkileşim yollarından biri olan e-posta iletişimi bu konuda kullanabileceğiniz en faydalı araçlardandır.

Medya iletişim yetkilileri günde yüzlerce e-posta alıyor. Onlarla bağlantı kurarak öne çıktığınızdan emin olun ve onların dikkatini çektiğinizde uzun ve sıkıcı bir e-postayla zamanlarını boşa harcamayın. İş akışlarıyla orantılı olarak istatistikler de dahil olmak üzere onlara projenin ana fikrini verin ve daha detaylı inceleyebilmeleri için onlarla bir bağlantı paylaşın.

5 - Raporlama Yapmak

Medya iletişimde etkileşim görmeye başladığınızda, her bir sonucu bir e-tabloda izleyin. Kazandığınız etkileşim URL’sini, gerçekleşen bağlantı türünü, sitenin medya iletişim yetkilisini ve kayıt numaralarını eklediğinizden emin olun. Covid-19’un olumsuz yansımaları nasıl olmuş gibi dış etmenleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bu konuyla ilgili Covid 19’un dijital dünyaya yansımaları yazımızda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu raporlar, diğer kampanyalara göre kampanyanızın başarısını izlemenize olanak faydalı olur.

2021 en iyi seo trendleri

Medya İletişimin Önemi 2021 Yılından Sonra Daha da Artacak

 Bu beş adımlı yöntem ile medya iletişiminizi daha basit bir hale getirebilirsiniz. Çok çeşitli dijital yayıncılar arasında medyanın dikkatini çekmenin güvenli bir yoludur ve bu arada size backlink bağlantılar kazandırır.

Medya İletişimi , 2021 ve sonrasında açık ara en faydalı halkla ilişkiler taktiği olacaktır. Sektörünüzde tartışmaya neden olan veri destekli içerik kampanyaları oluşturduğunuzda, marka bilinirliğinizi, güvenilirliğinizi ve arama sonuçlarınızdaki sıralamanızı da artırırsınız. Bu bir kazan-kazan taktiği ve pazarlama stratejileri söz konusu olduğunda en önemli konu olarak kalmaya devam edecektir. Pazarlama stratejileri yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

1 Paylaşımlar