SEO Optimizasyonu ile Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

seo optimizasyonu ile kaliteli backlink nasil alinir

SEO Optimizasyonu ile kaliteli backlink almak için öncelikle backlink bağlantılarınızın uzun ömürlü ve sürdürülebilir olması gerekmektedir. Ayrıca mobil kullanıcılarla bağlantı kurmanız ve bağlantılarınızın kalitesini artırmanız da önemli faktörler arasında yer almaktadır. Başlıklar halinde özetlemek gerekirse;

 • Yönlendirmelerden kaynaklanan gecikmeleri azaltmak için ağ bağlantılarını güvenli hale getirin
 • Mobil kullanıcılar için sayfa hızını artırın
 • Sosyal medya için görsel meta etiketlerini kullanın
 • Site içi SEO optimizasyonunu yapın
 • Dahili bağlantıları optimize edin
 • EAT optimizasyonlarını kullanın
 • Dönüşümlerin izleyin
 • Yeniden pazarlama kanalını kullanın
 • Uzun ömürlü backlink planı yapın

1.Yönlendirmelerden kaynaklanan gecikmeleri azaltmak için ağ bağlantılarını güvenli hale getirin

Güvenlik, genellikle aşırı basitleştirilmiş bir teknik SEO faktörüdür. HTTPS bir sıralama sinyali olsa da , çoğu kişi bunun sadece bir SSL sertifikası alarak gerçekleştiğini düşünür.

Güvenlik optimizasyonları genellikle, güvenlik doğrulama sürecini düzene sokarak web üzerindeki bağlantılarınızın hızını ve kalitesini artırabilen sunucu tarafı güncellemeleri içerir.

Halbuki güvenlik, yüksek düzeyde şifreleme ve güvenlik bulunan ve Facebook gibi sosyal medya siteleri için özellikle çok önemlidir.

 • Bağlantı süresini azaltmak için SSL’nizi yükseltin
 • SSL’nizin kalitesini test edin

2. Mobil kullanıcılar için sayfa hızını artırın

Google’ın Core Web Vitals güncellemesiyle birlikte , hız ölçümleri ve yaklaşan algoritma güncellemeleri, genel olarak mobil sayfa yükleme sürelerini daha fazla önemli hale getirdi. Bir bağlantı oluşturma kampanyasında, tek bir sayfaya trafikte ani artış görebilirsiniz. Ancak Google izliyor ve sayfanız kullanıcıların en az% 75’i için yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi mevcut değilse, bu durum sayfa sıralamanızı etkileyebilir.

3. Sosyal medya için görsel meta etiketlerini kullanın

Sosyal paylaşımlar, neredeyse kesinlikle kaliteli backlink almak için çok önemli bir unsurdur. Görsel meta etiketlerinizdeki güncellemelerle, etiketlerinizi daha iyi oluşturma ve performans için özelleştirebilirsiniz.

4. Site içi SEO optimizasyonunu yapın

Çok önemli bir hizmet, ürün ya da içerik konusunda backlink çalışması yaptıysanız bu bağlantıların kısa vadeli olmaması gerekmektedir.

Bu nedenle, bir kullanıcı doğrudan bağlantı kurma etkinlikleri yoluyla bir kampanya veya promosyon keşfedebilirken, aynı zamanda onu tekrar bulabilmelidir.

Hedef sayfanız için aşağıda belirtilen konulara dikkat edin:

 • H1’ler ve H2’ler ile anahtar kelime için optimize edilmiş içerik
 • Alternatif metin, başlıklar ve yapılandırılmış verilerle optimize edilmiş ilgili görseller
 • Backlink için kullanılan anahtar kelime stratejisi

5. Dahili bağlantıları optimize edin

Alakalı bir kaynaktan etkileyici bir backlink aldıysanız, kullanıcı trafiğinin tek bir sayfada bitmesine izin vermeyin. Hedef sayfanızdan, sitenizde kullanıcıların geri gelmesini ya da daha fazla sayfayı ziyaret etmesini sağlayacak diğer alakalı içeriğe dahili bağlantılar oluşturun .

6. EAT optimizasyonlarını kullanın

Sitenize veya sağladığınız hizmete tekrar ulaşmak isteyen kullanıcılar bazı zorluklar yaşayabilir.

Bu nedenle , markanız için Uzmanlık, Otorite ve Güven (E.A.T) oluşturmak ve sosyal paylaşımların etkisini artırmak için içeriğin veya backlink çalışmanız ile ilgili daha fazla bilgi ekleyin. Özellikle yazar öz geçmişleri gibi uzmanlık alanlarının belirtilmesi ile ilgili bazı noktaları vurgulamaya özen gösterin.

kaliteli backlink calismasi nasil yapilir

7. Dönüşümlerin izleyin

Bağlantılarınızı oluşturduktan sonra, hedef sayfanıza gelen trafik, dönüşüm huniniz için değerli veriler oluşturur. İzleme işleminiz, size genel iş hedeflerinizi destekleyen veriler verecek şekilde planlanmalıdır.

Backlink çalışmanızda, iş hedeflerinizi göz önünde bulundurarak ve hedef sayfanızın bu hedeflere nasıl katkıda bulunduğunu iyi anlamalısınız. Hedef sayfalarınız için izlemeyi, hedeflerinize ve içerik türüne karşılık gelen ölçümleri gruplandırın. Elde ettiğiniz verileri detaylı inceleyip her veriyi ayrı şekilde ele alıp, değerlendirin.

8. Yeniden pazarlama kanalını kullanın

İşletme ölçümleriniz yerine getirildikten sonra, diğer kanallardaki performansı bildirmek için bağlantı trafiğinden topladığınız verileri kullanın. Örnek olarak:

 • YouTube’daki içerik yeniden pazarlanma veya görüntülü reklamcılık için kullanılabilir.
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan gelen demografik veriler , aynı konudaki reklamcılık veya PR etkinliği için kitle hedeflemekte size yardımcı olabilir.
 • Daha spesifik dönüşümler için “Facebook’a Özel ve Benzer” kitleler olarak ekleme yöntemi kullanılabilir

9. Uzun ömürlü backlink planı yapın

Kaliteli backlink alırken, aynın şekilde kaliteli bir URL’ye trafik çekmek en doğru yöntemdir . Kampanya amaçlı yapılan backlink alımlarında,  kampanya bittikten hemen sonra değişmesi gereken bir URL için trafik oluşturmaya zaman harcarsanız, sonunda trafiği bir 301 bağlantısına yönlendiriyor olacaksınız. Bu durumda hali hazırda aktif bir url kadar kadar PageRank değeri sağlamayacaktır.

Bu nedenle, tutarlı, canlı bir URL’yi uzun süre aktif etme yoluna gidilmelidir.

2021 en iyi seo trendleri

 Özetle kaliteli backlink alırken, ürettiğiniz trafiğin çoğunun ilk kez sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılardan geleceğini unutmamak önemlidir. Bu kullanıcıların içeriğin yavaş yüklenmesi gibi bir kötü deneyimle karşılaşması sizin açınızdan iyi olmayacaktır. Bu nedenle kullanıcıların gelecek yıllar boyunca markanızla bağlantı kurmasına ve onunla etkileşimde bulunmasına yardımcı olan güçlü bir teknik SEO optimizasyonu çerçevesine yatırım yapmaya dikkat edin.

1 Paylaşımlar