Core Web Vitals Nedir ?

core-web-vitals

Core Web Vitals, Google’ın baktığı gerçek dünya deneyim metrikleridir . Peki bu güncelleme ile Google ‘ın merak ettikleri  neler?

  • Sayfa ne kadar hızlı yükleniyor?
  • Ne kadar hızlı etkileşimli?
  • Ne kadar hızlı kararlı?
  • Temel olarak, ziyaretçiler web sayfanızı bir mobil veya masaüstü cihazda kullanırken, hız açısından bu deneyim nasıldır, onunla ne kadar hızlı etkileşime girebilirler, kısacası kullanıcılar, istedikleri bilgilere, istedikleri yerde, istedikleri hızla ulaşabiliyorlar mı?.

Önemli Web Verileri Nelerdir ?

Önemli Web Verileri Nelerdir ? Sorunun cevabı olarak ; şimdiye kadar alışa gelmiş sıralama sinyalleri olan sayfanın metni ile ilgili değil, daha çok kullanıcı deneyimi ve nasıl olduğu, kullanıcının sayfayı ziyaret ederken keyif alıp almadığı, ne kadar faydalı olduğu ile ilgili. Özellikle mobil cihazlarda yani hızın çok büyük bir öneminin olmadığı durumlarda geçerli olan faktörlerdir. Yeni güncelleme ile Google ‘ın yapmak istediği esas olarak budur.

Core Web Vitals Neden Önemlidir ?

Core Web Vitals neden önemlidir sorunun cevabı olarak, mobil ve masaüstü tüm Google arama sonuçlarını belirli kriterlere göre etkileyecek. Ama aynı zamanda çok önemli noktalardan bir de, Core Web Vitals, Google En Çok Okunan Haberler ‘de görünmek için bir kriter haline gelecek. Bunlar, genellikle Google arama sonuçlarının en üstünde görünen haber sonuçlarıdır.

Son dönemlerde AMP sayfalara çok fazla önem veriliyordu ve AMP ‘nin bu En Çok Okunan Hikayelerde görünmesi gerekiyordu. Ve size değerli bir bilgi ,”AMP kullanımdan kaldırılıyor”. Peki bu ne anlama geliyor, Google Haberler ‘e düzenli olarak dahil olma gereksinimlerini yine de karşılamanız gerekiyor, ancak AMP artık En Çok Okunan Haberler ‘de görünmek için bir gereklilik olmaktan çıkıyor. Konun özeti ; Core Web Vitals kriterlerini yerine getirip uygulamanız yeterli olacak.

en iyi seo trendleri

Önemli Web Verileri ile Gelen Değişiklikler Nelerdir ?

Önemli web verileri kriterlerini karşılayamıyor iseniz ya da siteniz bu ölçümlerin bazılarında özellikle yetersizse, önemli düşüler yaşamanız normal olacaktır.

Sektör bazında rekabet düzeyiniz yüksek ise, son derece rekabetçi koşullar için insanlarla rekabet ediyorsanız, bunlar bir fark yaratabilir. Bu nedenle, diğer sıralama sinyalleri ile ilgili geçmiş deneyimlerinize dayanarak muhtemelen çok büyük olmayacak, yine de bu kriterleri karşılamakta çok yetersizseniz o zaman işler tersine dönebilir. İşte tam da burada bir SEO Uzmanından destek almanız gerebilir.

Core Web Vital ile Dikkat Edilmesi Gerek Noktalar Nelerdir ?

Core Web Vitals ile dikkat edilmesi gereken diğer konu; Google sinyallerinin gerçek sıralama faktörlerinin ötesinde etkisinin ne kadar büyük olduğudur. Site ve sayfa hızı gibi şeyler, muhtemelen oldukça küçük bir sinyaldir, ancak kullanıcılar bunu deneyimledikçe, etkisi çok büyük olabilir. Google’ın kendi çalışmalar gösteriyor ki söz konusu Core Web Vitals ‘in  bu kriterleri karşılayan sayfalarda, ziyaretçilerin çıkma oranı % 24 daha azdır.

Core Web Vitals ile En Önemli 3 Faktör

1. En büyük zengin içerikli boya (LCP)

Birinci kriter olarak (LCP) En Geniş Kapsamlı Boyadır  . Kısaca anlamı, sayfanın ne kadar hızlı yüklendiği gibi soruların cevabıdır. Karşılanması basit gibi gözüken ama etkisi büyük olan bir etmendir. Sayfa yükleme süresinde, görünüm alanındaki en büyük görüntü, video, metin oluşturma zamanından büyük ölçüde etkilenir.

2. Kümülatif Düzen Kayması (CLS)

İkinci önemli kriter, kümülatif düzen kayması (CLS) dir. Google burada sayfanın ne kadar stabil ve sağlam olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır Günümüzde mobil cihazların kullanımı arttıkça, mobil kullanıcıların  bir sayfa yüklediğinde, bir düğmeyi tıkladığında herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşıp karşılaşmadığını deneyimleyen bir faktördür. 

2021 en iyi seo trendleri

3. İlk Tepkime Süresi (FID)

Üçüncü önemli kriter ise, ilk tepkime süresidir (FID) . Google ‘ın bu kriterle öğrenmeye çalıştığı, sayfa ne kadar hızlı etkileşimli? Başka bir deyişle, bir kullanıcı bir şeyi, bir düğmeyi veya bir JavaScript olayını tıkladığında, tarayıcı bunu işlemeye ve bir sonuç üretmeye ne kadar zamanda geçiyor? Sayfada herhangi bir aksiyon butonu ile etkileşime geçildiğinde eğer aksiyon almıyor yada çok geç geç alıyorsa bu Google açısından iyi bir deneyim olmayacaktır.

core web vitals rapor

Core Web Vitals Nasıl Ölçülür ?

Core Web Vitals nasıl ölçülür ? Sorunun cevabından önce, problemin kaynağının doğru tespit edilmesi gerekir. Bir sorununuz varsa, Core Web Vitals ile ne durumda olduğunuzu nasıl ölçersiniz ve bu sorunları nasıl düzeltirsiniz? Google bununla ilgili olarak bizlere anında bilgi vermektedir. İşte bunun için Search Console panelimiz yeterli olacaktır. Orada yeni bir raporları var – Core Web Vitals . Kötü, iyileştirilmesi gereken veya iyi olsun, dizinlerinde bulunan tüm URL’lerinizi size söyleyecek ve çözüm yollarını bildirecektir.

3 Paylaşımlar