SEO ve Kullanıcı Arama Amacı

Google-SERP

SEO ve Kullanıcı Arama Amacı

Arama amacını anlamak, içerik stratejinizi tamamdan olağanüstü hale getiren gizli bileşen olabilir. Bir dijital pazarlama ajansında ( Brainlabs ) bir SEO Strateji Uzmanı olarak , müşterileri genellikle sıralamada başarının eşiğinde buluyoruz. Hedef anahtar kelimeleri için sıralamada yer almayan mükemmel içerik üzerinde oturuyorlar. Neden? Çoğu zaman, anahtar kelimeler ve amaç uyuşmaz.

Burada, farklı arama amacı türlerini, belirli anahtar kelimeler için en iyi amacın nasıl belirleneceğini ve arama amacı için nasıl optimize edileceğini tartışacağız. İlk olarak, temel bilgileri çözelim.

Arama amacı nedir?

Arama amacı (kullanıcı amacı olarak da bilinir), bir kullanıcının arama motorunda bir sorgu ararken sahip olduğu birincil hedeftir. Çoğu zaman, kullanıcılar arama yaparken belirli türde bir cevap veya kaynak ararlar.

Örneğin pizzayı ele alalım. Bir pizza tarifi aramak, paket servis pizza aramaktan farklı bir amaca sahiptir, bu da pizza geçmişini aramaktan farklıdır. Hepsi aynı genel konu (pizza) etrafında dönseler de, bu kullanıcıların hepsinin farklı amaçları vardır.

Arama amacı SEO için neden önemlidir?

Google, arama amacını önemsiyor

Kısa cevap: Arama amacını karşılamak Google için birincil hedeftir ve bu da onu SEO’lar için birincil hedef haline getirir. Bir kullanıcı belirli bir terimi aradığında ve alakasız bilgiler bulduğunda, bu, Google’a amacın büyük olasılıkla uyuşmadığına dair bir sinyal gönderir.

Örneğin, bir kullanıcı “Bir web sitesi nasıl oluşturulur” araması yaparsa ve CMS platformları ve barındırma siteleri için çok sayıda ürün sayfası gösterilirse, hiçbir şeye tıklamadan başka bir arama yapmayı deneyeceklerdir. Bu, Google’a, bu sonuçların amacının, arama yapanın amacını yansıtmadığına dair bir işarettir.

Erişiminizi dönüşüm hunisi aşamalarında genişletin

Bir iş yürütmek ve başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak söz konusu olduğunda, arama amacını hatırlamanın ve oluşturduğunuz içerik parçalarının ve bunları nasıl yarattığınızın arkasındaki itici güç olmasına izin vermenin önemini yeterince vurgulayamıyorum.

Ve bu neden bu kadar önemli? İçeriğiniz çeşitli arama amaçlarına ne kadar spesifik olursa, o kadar çok kullanıcıya ulaşırsınız ve huninin farklı aşamalarında. Markanızı hala keşfetmekte olanlardan dönüştürmek isteyenlere kadar, çabalarınızı arama amacına uygun hale getirerek hepsine ulaşma şansınızı artırabilirsiniz.

Sıralamaları iyileştirebilirsiniz

Google’ın birincil sıralama faktörleri alaka düzeyi, yetki ve kullanıcı memnuniyeti olduğundan, noktaları birleştirmek ve anahtar kelime hedeflemenizi arama amacını yansıtacak şekilde iyileştirmenin genel sıralamanızı nasıl iyileştirebileceğini görmek kolaydır.

Alaka düzeyi: Bu, kullanıcınızın davranışıyla ilgilidir. Sitenizde aradıkları bilgiyi bulurlarsa, saniyeler içinde Google’a dönme ve farklı bir sonuç keşfetme (pogo-sticking) olasılıkları azalır. İçeriğiniz arama amacına uygun olduğunda tıklama oranı ve hemen çıkma oranı gibi KPI’larda bir fark göreceksiniz.

Yetki: Bir sitenin otoritesinin çoğu geri bağlantılarla bağlantılı olsa da, Google’a “Bu konuyu çevreleyen tüm açıları ve amaçları kapsayan çok sayıda içeriğim var” şeklinde iyi bir sıralama elde etmek için sinyal veren güçlü bir dahili bağlantı stratejisi geliştirmek de önemlidir. Ek olarak, markanızın çok iyi bildiği konular etrafında çeşitli amaçları karşılayan değerli içerikler oluşturarak marka otoritesini ve görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Kullanıcı memnuniyeti: Oluşturduğunuz içerik bir değer sağlıyor mu ve hedef kitlenizle alakalı mı? Hikayenin sonu.

Arama amacı türleri

Sonsuz sayıda arama terimi varken, yalnızca dört temel arama amacı vardır:

Bilgilendirici

Tercihli / Ticari Soruşturma

İşlemsel

Gezinme

Şimdi düşünebilirsiniz, her şey yolunda ve güzel, ama içeriğim için ne anlama geliyorlar? Neyse ki, niyet öneren örnek terimlerle her birini ayırdım. Bununla birlikte, aramaların ikili olmadığını unutmayın – çoğu, birden fazla kategoriye girer.

Bilgilendirici

Tahmin edebileceğiniz gibi, bilgi amaçlı aramalar … bilgi arayan kullanıcılardan gelir! Bu, bir nasıl yapılır kılavuzu, bir tarif veya bir tanım şeklinde olabilir. Kullanıcılar sonsuz sayıda soruya yanıt arayabildiğinden, en yaygın arama amaçlarından biridir. Bununla birlikte, tüm bilgilendirme terimleri soru değildir. Basitçe “Bill Gates” arayan kullanıcılar büyük olasılıkla Bill Gates hakkında bilgi arıyorlar.

Örnekler:

Yumurta nasıl kaynatılır

Krater nedir

Ruth Bader Ginsburg

JFK Havalimanı’na yol tarifi

Tercihli / Ticari Soruşturma

Kullanıcılar satın almaya hazır olmadan önce ticari araştırmalarına başlar. Bu, ürünleri, markaları veya hizmetleri daha fazla araştırmak için aramayı kullandıkları zamandır. Araştırmalarının bilgi aşamasını geçmişler ve odaklarını birkaç farklı seçeneğe daraltmışlardır. Buradaki kullanıcılar, kendileri için en iyi çözümü bulmak için genellikle ürünleri ve markaları karşılaştırıyor.

Not: Bu aramalar genellikle “yakınımdaki en iyi vücut mağazası” veya “NYC en iyi suşi restoranı” gibi markasız yerelleştirilmiş terimleri içerir.

Örnekler:

Semrush ve Moz

En iyi web sitesi barındırma hizmeti

Squarespace incelemeleri

Blog için WordPress veya wix

İşlemsel

İşlem arayanlar bir satın alma işlemi yapmak istiyor. Bu bir ürün, hizmet veya abonelik olabilir. Her iki durumda da, aradıkları şey hakkında iyi bir fikirleri vardır. Kullanıcı zaten satın alma modunda olduğundan, bu terimler genellikle markalıdır. Kullanıcılar artık ürünü araştırmıyor, satın alacak bir yer arıyorlar.

Örnekler:

Yeti bardak al

Sorunsuz kupon

Louis Vuitton çantalarını incele

Van’ın yüksek top satışı

Gezinme

Bu arama yapanlar belirli bir web sitesine gitmek istiyorlar ve Google’da hızlı bir arama yapmak genellikle URL’yi yazmaktan daha kolaydır. Kullanıcı ayrıca tam URL’den emin olmayabilir veya belirli bir sayfayı, örneğin bir giriş sayfasını arıyor olabilir. Bu nedenle, bu aramalar genellikle marka veya web sitesi adları olma eğilimindedir ve kullanıcıların tam bir sayfayı bulmasına yardımcı olmak için ek özellikler içerebilir.

Örnekler:

Spotify girişi

Havlama

MOZ acemi SEO

damıtılmış

Arama amacı nasıl belirlenir

Anahtar kelime değiştiricileri düşünün

Yukarıda kısaca belirttiğimiz gibi, anahtar kelime değiştiriciler, arama amacı için yararlı göstergeler olabilir. Ancak sadece terimleri bilmek yeterli değildir, ayrıca merak ediyor olabilirsiniz, anahtar kelime araştırması söz konusu olduğunda, bu terimleri nasıl buluyorsunuz?

Neyse ki, kullanabileceğiniz bir dizi güvenilir anahtar kelime araştırma aracı var. Belirli değiştiricileri veya tümceleri içeren terimleri filtreleyebileceğiniz için, filtre özellikleri burada en kullanışlı olacaktır.

Ek olarak, anahtar kelimeleri SERP özelliğine göre filtreleyebilirsiniz. Örneğin, bilgi amaçlı olarak, bilgi panelleri, ilgili sorular ve öne çıkan snippet’ler için sıralama yapan anahtar kelimeleri filtreleyebilirsiniz.

SERP’leri okuyun

Arama amacını belirlemenin bir başka yolu da SERP’leri araştırmaktır . Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi arama çubuğuna yazın ve Google’ın ne bulduğunu görün. Google’ın her terim için en alakalı arama amacının ne olduğunu tahmin ettiği sonuç türlerine göre muhtemelen anlayabileceksiniz.

Her bir amaç türü için arama sonuçlarına daha yakından bakalım.

Bilgilendirme amacı için SERP sonuçları

Yukarıda bahsedildiği gibi, bilgilendirici anahtar kelimeler yoğun bilgi sağlayan SERP sonuçlarına sahip olma eğilimindedir. Bunlara bilgi toplama, öne çıkan snippet’ler ve ilgili sorular dahildir. En iyi sonuçlar büyük olasılıkla organik sonuçlardır ve Wikipedia, sözlük veya bilgilendirici blog yayınlarından oluşur.

Tercihli / ticari araştırma amacı için SERP sonuçları

Tercihli amaç benzerdir, çünkü sonuçlar öne çıkan bir snippet içerebilir, ancak bunlar aynı zamanda SERP’nin üst kısmına ücretli sonuçları da içereceklerdir. Sonuçlar ayrıca büyük olasılıkla güncel bilgiler yerine aranan markalar hakkında bilgi sağlayacaktır.

İşlemsel amaç için SERP sonuçları

İşlemsel SERP’ler, tespit edilmesi en kolay olanlardan bazılarıdır. Genellikle ücretli sonuçlar ve / veya alışveriş sonuçları, alışveriş karuselleri ve incelemelerle önderlik ederler. Organik sonuçlar, büyük ölçüde çevrimiçi ve gerçek mekanda faaliyet gösteren perakendecilerden alınan ürün sayfalarıdır ve aramaya bağlı olarak, konumlarının haritalarını içerebilir.

Gezinme amacı için SERP sonuçları

Gezinme amacı olan kullanıcılar hangi web sitesini aradıklarını zaten bildiklerinden, bu sonuçlar genellikle en üstte en alakalı sayfayı içerir: örneğin, kullanıcı “Spotify” araması yaparsa, Spotify’ın ana sayfası ilk sonuç olurken, giriş sayfası alacaktır. “Spotify girişi” için ilk konum.

Arama amacı için nasıl optimize edilir

Meta verileri ve içerik türünü amaca uygun hale getirin

Araştırmanızı yaptınız ve hangi sayfalarla hangi anahtar kelimeleri hedeflediğinizi biliyorsunuz. Şimdi optimize etme zamanı. Başlamak için sağlam bir yer, sayfalarınızın meta verileridir –– başlık etiketinizi, H1 ve H2’leri özel anahtar kelime hedeflemenizi yansıtacak şekilde güncelleyin. Tıklama oranını artırmak için , başlık etiketinizden bir miktar hızlı kopya ile (tıklama tuzağı oluşturmadan) yararlanmaya çalışın .

Rekabeti inceleyin

Çoğu yarışmada olduğu gibi, mevcut kazananları etkinlikten önce belirlemek iyi bir fikirdir. Bu nedenle, yeni sayfalar oluşturmaya veya mevcut içeriği yeniden biçimlendirmeye başlamadan önce, en üst sıradaki sayfalara bir göz atın ve kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Nasıl biçimlendirilirler?

Tonları ne?

Hangi noktaları kapsıyorlar?

Ne kaçırıyorlar?

Temel çıkarımlar:

Arama amacı etrafında SEO içeriği oluştururken, aşağıdakileri aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun:

İçeriği optimize etmeden önce arama amacını anlayın

Yeni terimler keşfederken, anahtar kelime araştırmanızda belirli değiştiriciler kullanın

Optimum biçimlendirme ve içerik seçeneklerini belirlemek için SERP’leri kullanın

Her seferinde değerli, kaliteli içerik sağlayın

Belirli arama amaçları için SEO için optimize edilmiş içerik oluşturmak basittir, ancak kolay değildir. Bu yönergeleri izleyin ve kullanıcılara ihtiyaç duydukları içeriği istedikleri bir biçimde sunma yolunda emin olun.

0 Paylaşımlar