En İyi Ücretsiz SEO Araçları

en iyi ücretsiz seo araçları

En iyi ücretsiz SEO araçları konusuna başlamadan önce, sizlerde biliyorsunuz ki SEO alanında destek alınabilecek bir çok ücretli SEO aracı bulmanız mümkün. Ahref, semrush, moz bunlara en iyi örnek. Fakat yeni başlıyorsanız veya ücretli araçlar için gerekli bütçeniz yoksa bu yazımız size faydalı olacak.

Bu yazıda, en iyi ücretsiz Google SEO araçlarından beşini ve bunların SEO stratejinizi hızlandırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini ele alacağız.

  • Google Trends
  • Yükselen retail kategorileri
  • Görsel hikayeler
  • Google Adwords
  • Google site testi

1.Google Trends

Google Trends , arama sorgularınızdaki “trendleri” izlemek için kullanılır. Anahtar kelime araştırması yapıyorsanız eğer bu araç sizin için ideal bir yardımcı olacaktır.

Yeni Anahtar Kelime Bulma

Google Trends’e girdiğinizde, geniş çaplı bir konu veya belirli bir arama sorgusu girebileceğiniz bir arama çubuğu sizi karşılar. Sorgunuzu girdikten sonra, aynı zamanda sorgunuzla ilgili, zaman eğilim grafiğini de görebilirsiniz.

Gelişmiş Anahtar Kelime Araştırması

Google Trends başlangıç olarak sizin için çok faydalıdır, ancak her zaman bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Google Trends’in üst kısmında bölge, zaman dilimi, kategori ve arama platformları belirlemenize olanak tanıyan bir menü bulunur.

Bölge, arama verilerini coğrafi olarak nereden çekmek istediğinizi tespit etmenize olanak tanır. Bu, özellikle yerel SEO projeleri üzerinde çalışırken faydalı olabilir.

Kategori, rekabet ettiğiniz kategoriyi tespit etmenizi sağlar. Bu, belirli bir sektörde faaliyet gösteren veya son derece yaygın bir sorgusu olan kişiler için güzel bir özelliktir.

Arama platformu, verileri YouTube Arama, Görsel Arama, Google Alışveriş Arama ve Haber Arama gibi belirli platformlara göre hassaslaştırmanıza imkan tanımaktadır.

2. Yükselen Retail Kategorileri

E-ticaret sektöründe gelecekte tam olarak piyasa koşullarının ne olacağını tahmin etmek neredeyse imkansız olsa da, Yükselen Retail Kategorileri ile daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz .

Bu, Google’ın perakende sektörü ile ilgili verileri derlemesidir. Şu anda trend olan ürün kategorilerini ve bunların etrafındaki aramaları ve tam olarak nerede trend olduklarını bulacaksınız.

Bir e-ticaret SEO ‘su olarak, bu size en potansiyel etki için hangi ürünlere odaklanacağınız konusunda iyi bir fikir verebilir. Şu an için Türkiye desteği açılmasa da yurt dışı SEO desteği sağlayan uzmanlar için çok yararlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

3. Görsel Hikayeler

Google, Görsel Hikayeleri “Yoğun pazarlamacılar için Google’dan gelen trend konular ve verilerle yönlendirilen küçük boyutlu görsel hikayeler” olarak açıklayabiliriz .

Bu hikayeler, tatil alışverişi trendlerinden belirli sektörün, mevcut durum incelemelerine ve daha fazlasına kadar uzanır. Her biri birkaç içgörü veya veri noktası içeren çok faydalı slaytlardır.

Örneğin, otomotiv endüstrisi hakkında bir Görsel Hikaye var . Hikaye boyunca, pandeminin araba satın alma sürecini nasıl etkilediğine dair fikir vermek için paylaşılan veri noktalarını bulabilirsiniz.

4. Google Adwords

Google Adwords ile araştırma yapmak istediğiniz sektöre veya alana ait tün anahtar kelime detaylarını bulabilirsiniz. Google Adwords “Anahtar Kelime Planlayıcı” sayesinde, anahtar kelime fikirlerini elde edebilir ya da anahtar kelime hacimlerini görebilirsiniz. SEO Ajansları tarafından en çok kullanılan Google araçlarından olduğunu söyleyebilriiz.

kaliteli backlink calismasi nasil yapilir

5. Google Site Testi

Google’ın gözünde web sitenizi ölçmek için en önemli araçlardan biri de Test My Site . Google site testi uygulaması sitenizi çok farklı yönlerden ele alarak testlerini gerçekleştirmektedir.

Bu özellikler Hız, Kişiselleştirme ve Deneyim’dir. Google Test My Site, yalnızca ürün tabanlı iş siteleri için değil, herhangi bir web sitesinde rahatça kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz SEO araçları arasında yerini almaktadır.

2021 en iyi seo trendleri

Google, web sitelerinde neye önem verdikleri konusunda genellikle şifreli olsa da, önemli buldukları şeyler hakkında size fikir verebilecek birkaç kaynak belirtmektedir. Bu araçları kullanmak sizi kolayca daha ileriye taşıyabilir.

Ancak bu sadece araçlarla ilgili değil, günümüzde veriler her zamankinden daha önemli. Sizce verileri Google’ın kendisinden daha iyi kim alabilir?

1 Paylaşımlar