fbpx

Organik Trafik ve 6 Önemi

Organik Trafik ve 6 Önemi

Organik trafik nedir? Bir web sitesinin arama motorlarından tanıtım veya herhangi bir maliyet harcamadan gelen doğal ziyaretçilere verilen isimdir. Bir sitenin organik trafiği fazla ise bu demek olur ki arama motorlarında iyi sıralarda olduğu ve organik trafik kazandığı anlamına gelmektedir.

Organik Trafiğin 6 En Önemli Nedeni;

 1. En Yüksek Trafik Kaynağı
 2. Ürün Araştırmalarında En Güvenli Kaynak
 3. Yüksek Kalite ve Güven Bilgisi
 4. Uzun Vadede Kar Elde Edilmesi
 5. Arama Motoru Trafiğinden Yüksek Ziyaretçi Getisi
 6. Arama Motoru Trafiğinin Genel Olması

Yazımızın devamında bu önemli nedenleri detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Organik trafik, web sitelerinin ve özellikle e-ticaret sektörünün artış göstermesi ile birlikte ortaya çıkan bir kavramdır. Markalar ve web site sahipleri web sitelerine kullanıcı çekebilmek için ücretli reklamlar, Site İçi SEO ya da Dış SEO çalışmaları ya da sosyal medya reklamları düzenlemektedir. Ancak doğal arama motoru trafiğinin sağlanmaması firmaların başarı elde etmelerini doğrudan engellemektedir. Peki, doğal arama motoru ya da organik trafik ne anlama gelmektedir? Organik trafik, SEO çalışmaları ile web sitelerinin arama motorlarında çıkması sonucunda kullanıcıların web sitelerini ziyaret etmeleri anlamına gelmektedir. Organik trafik, fazlasıyla dikkat ve özveri istemektedir. Peki, organik trafik nasıl sağlanır?

Organik Trafik Nasıl Sağlanır?

İşletmenizin müşterilerine sunduğu ürün ya da hizmetler ile ilgili çalışma yaptığınız anahtar kelimelerin kullanılarak içeriklerin üretilmesi ve SEO çalışmalarına uygun optimizasyonların yapılması kullanıcıların karşısına web sitenizin çıkmasını olanak sağlar. Bu şekilde organik trafik sağlanmış olur. Ancak bu işlem bu kadar kolay gerçekleştirilmemektedir. SEO uyumlu içeriklerin yanı sıra pek çok SEO destek çalışmasının da yapılması gerekmektedir. Bu süreç firmalar için zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle sabırlı davranılması ve çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda web sitenizin sürekli ve devamlı olarak içerikler üretiyor olması gerekmektedir. Bu sayede doğal trafik sağlanabilmektedir. Organik trafikten sonra kullanılan diğer bir kavram ise sosyal trafiktir. Peki, sosyal trafik nedir ve organik trafik mi sosyal trafik mi daha önemlidir?

organik trafik

Neden Organik Trafik?

Organik trafik çok çeşitli nedenlerden dolayı en önemli trafik kaynağı olarak değerlendirilir. Çünkü;

1- En Yüksek Trafik Kaynağı

Arama motorları diğer trafik kaynaklarıyla kıyaslandığında web sitelerine en yüksek ziyaretçiyi yönlendirir.

2- Ürün Araştırmalarında En Güvenli Kaynak

Bir ürün veya hizmet satın almak isteyen kişiler satın alma öncesi araştırmalarında en güvendikleri kaynak arama motorlarıdır. Bu sayede potansiyel müşterileri satın alma yolculuğunda kazanabilmeniz mümkün olabilir.

3- Yüksek Kalite ve Güven Belirtisi

Bir anahtar kelimede arama motorlarında ilk sırada olmak ziyaretçiler gözünde o konuda yüksek kalitede olduğunuzu yani güvenilir olduğunuz anlamına gelir.

4- Uzun Vadede Kar Ettirir

Google’da yükselmek zor ve zaman isteyen bir süreçtir. Fakat bir kez yükseldiğinizde uzun süre orada kalırsınız. Ücretli reklamlarda sadece ücret ödediğiniz sürece görünürsünüz.

5- Arama Motoru Trafiğinden Ciddi Ziyaretçi Kazanılır

Bir anahtar kelimede Google arama motoru sonuçlarında ilk sayfada olmak Google’daki o anahtar kelime trafiğinin %92’si içinden ziyaretçi kazanabileceğiniz anlamına gelir. Yani Google’da ilk sayfada olmanız 100 ziyaretçiden 92’sinin sitenizi ziyaret edebilme ihtimali olduğunu gösterir. Bu oran Google’ın ikinci sayfasında 5-6 kişiye kadar düşmektedir. Asıl trafik kazancı Google’da ilk sırada yer almak sağlayacaktır.

6- Arama Motoru Kitlesi Geneldir

Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerinin popülerlikleri ortalama 7 yıldır ve popülerlik her zaman yer değiştirmektedir. Örneğin Facebook’un yerini Instagram’ın alması gibi. Günümüzde 50K takipçisi olan bir Facebook sayfasından alınan etkileşim 50-100 arasında kalabilmektedir. Ayrıca bu tarz platformlardan gelen trafiğin garantisi de yoktur. Platformlar sayfanızı her an kapatabilir. Bu sebeple verimlilik ve süreklilik açısından organik trafik, sosyal medya trafiğinden her zaman daha önemlidir.

Bir kullanıcı arama motorunu kullanarak bir şey aradığında karşısına çıkan sonuç sayfası hem organik (ücretsiz) sonuçlar hem de ücretli sonuçları gösterir. Organik sonuçlar ve reklamlar aynı sayfada listelenmesine rağmen aralarında büyük bir fark vardır. Çünkü organik sonuçlar ücretsizdir.

Organik Trafiği Nasıl Kazanılabiliriz?

Organik trafik nasıl kazanılır konusuna kısa kısa değineceğim. Organik trafiğin arttırılması konusunu SEO Rehberi bölümünde detaylı olarak anlatacağım. Bu sayfanın asıl amacı organik trafiğin ne olduğu ve önemi.

 • Sektörünüz ve rakipleriniz ile alakalı anahtar kelime analizi yaparak bu kelimeleri içeren blog yazıları hazırlamalısınız.
 • Hazırladığınız içerik kesinlikle ve kesinlikle arama motorları için değil kullanıcılar için olmalıdır.
 • Sitenizin teknik SEO eksikliklerini mutlaka giderin.
 • Site hızınızı optimize edin. (Gzip ile Site Hızlandırma)
 • Sitenizi farklı cihazlara göre uyumlu hale getirin.
 • Kullanıcıları siteniz tutmak için sadece metin değil video, pdf, popcast gibi içeriklerden de yararlanmaya çalışın.
 • Kullanıcıların sitenizde rahat dolaşabilmesi için link ve kategori yapısını kolay anlaşılır şekilde optimize edin.
 • Sitenizin otoritesini arttırabilmek için bilinçli ve sabırlı bir şekilde organik backlink çalışmaları yapın

0 Paylaşımlar