fbpx

Markanet SEO Ajansı

En İyi SEO Ajansı ile Markanızı Yükseltin

Doğru Kitleye Ulaşmak

Faal bir e-ticaret sitesi için dikkate edilmesi gereken en önemli konu doğru hedef kitlenin belirlenmesidir. Hedef kitleyi doğru belirlemek, reklam ve promosyon çalışmalarının nasıl yürütüleceği, doğru reklam mecralarının seçimi gibi konularda geri dönüşümü yüksek oranda etkileyecek spesifik olarak ilerlememiz sağlar.

Hedef kitleninin doğru belirlenmemesi durumunda, reklam çalışmaları daha geniş ve alaka düzeyi düşük profillere yapılacağı için hem gereksiz maliyet doğuracaktır, hem de geri dönüşüm oranı beklenenin altında kalacaktır.

Ürün ve hizmetlerinizi, konu ile ilgilenmeyen kitlelere sunmamız, tanıtım bütçemizin heba olmasına neden olur. Zaman ve bütçe açısından en verimli reklam ve tanıtm çalışmaları yürütebilmemiz için hedef kitlemizi en doğru şekilde analiz ederek tespit etmemiz oldukça önemlidir.

En doğru hedef kitlemizi belirleyebilmemiz için bir takım hazırlıklar ve analziler yapmamız gerekir. Bu paylaşımımızda iyi bir e-ticaret sitesi için doğru hedef kitlenin nasıl belirleneceği ile ilgili aşamalara değindik.

  • Deneyim ve Tecrübelerinizle Yola Çıkmalı;

İlk olarak elimizde bir veri olmadığı için ön analize bilgi, birikim ve tecrübelerimiz yoluyla başlayacağız. Ürün ve hizmetlerimizle kimler ilgilenir. Ürün ve hizmetimiz hangi insanların ne gibi ihtiyacını karşılıyor ? Ürün ve hizmetlerimize ihtiyaç duyan insanlar bunu nasıl arayarak ulaşmaya çalışır ?

  • Deneyim ve Tecrübelerimizi Daha da Genişletmeli;

Belirlediğimiz tahmini kitleyi, bazı noktalarda yine tahminlerimizle ayrıştıralım. Örneğin, hangi yaş aralığına hitap ederiz ? 18-25 veya 25-45 vs.. İlgilendiği global kategoriler, eğlence, film-dizi, alışveriş, iş dünyası gibi kategoriler belirleyelim.

  • Geçmiş Sektörel Analizleri Göz Önünde Bulundurmalı;

Her sektör için yapılmış yıllara göre büyük kapsamlı veya küçük analiz, ankat çalışmaları vardır. Türkiye’de bulunmasa bile dünya çapında bakıldığında sektörümüzle ilgili bir çok çalışma mutlaka yapılmıştır.Bu çalışmaları bulup, rakamları ayrıntılı olarak incelememiz bize tahminlerimizle ilgili daha güçlü tespitler noktasında yardımcı olacaktır.

hedef kitle
  • Potansiyel Müşteri Profili Belirlemeli;

Tahmin yürüterek bir hedef kitle aralığı belirledik, daha sonra bu kitle ile ilgili sektörel araştırmaları inceledik. Elimizdeki bu verilere göre yine tahmin yoluyla ayrıntılı bir müşteri profili oluşturalım.Bu oluşturacağımız profil, bu tip insanların beklentilerini nasıl karşılayacağımızla ilgili bize somut veriler sunacaktır.

Müşterimizin kimliğini belirleyecek olursak;

– 18-50 Yaş aralığında,

– Kadın,X

– 2500 – 5000 gelire sahip,

– Üniversite Mezunu,

– Araç kullanıyor,

– Evli,

– Çocuk Sahibi,

– Spor Yapmayı Seviyor,

– Sigara Kullanmıyor,

– Büyük Şehirde Yaşıyor,

– İnternetten Alışveriş Yapıyor,

Buna benzer bir müşteri profili oluşturduğumuzda, ürün ve hizmetlerimizi daha spesifik bir kitleye tanıtabilme olanağı oluştururuz.

Hedef Kitlesi Belirlerken Bazı Analizlerin Faydaları;

Berilrli bir ziyaretçi sayısına ulaştığımızda, kendi ziyaretçilerimiz üzerinde bir anket çalışması yaparak müşteri profillerimizi detaylandırabiliriz. Ancak yeni bir işletme isek, pek fazla ziyaretçi sayımız olmayacağı için site üzerinden veya telefon yolu ile böyle bir çalışma yapamayız.Bu durumda profesyonel çalışan bazı anket firmaları ile çalışarak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı sorular içeren ama kısa kısa cevaplar gerektiren bir anket çalışması yapılması talebinde bulunabiliriz.

Rakip Takip ve İzleme;

Rakiplerimizi takip etmemiz, e-ticaret sitemizin başarılı geri dönüşümler sağlaması açısından her alanda çok önemlidir. Başarılı rakiplerimizin hangi kitlelere yöneldiğini takip etmek, müşteri profilimiz ve hedef kitlemizin tahmini tanımlamadan sıyrılıp, doğru hedef kitle noktasına ulaşmasında en önemli rolü oynamaktadır.

– Başarılı rakiplerimiz ne tür reklamlar veriyor ?

– Sosyal medyayı hangi konuya odaklarak kullanıyor ?

– Ne tür içerik paylaşımları yapıyor ?

– Arama motorlarında hangi kelimelerde üst sıralarda çıkıyor ?

– Arama motorlarında hangi kelimelere reklam veriyor ?

– Sosyal medyada hangi konuları vurgulayarak reklam veriyor ?

Ve buna benzer kriterlerde başarılı rakiplerimizi analiz ederek hedef kitlemizi daha stabil daraltabiliriz.

Sosyal Medya Rakip-Kullanıcı Araştırması;

Sosyal medya sayfamızdaki takipçilerimizin, paylaşımlarımıza olan tepkilerini takip edin. Yorumlar, beğeniler, paylaşımlar vs.. Eğer biz yeni bir işletmeysek ve paylaşımlara tepki vermeyen az sayıda takipçimiz varsa (ki genelde onlar tanıdıklarımızdır), başarılı rakiplerimizin sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımların altına yapılan yorumları takip edin.

Rakiplerimizin takipçilerinin yaptığı yorumlar, bizim içinde yol göstericidir. Mevcut müşteri kitlesi neleri talep ediyor ? Ayrıca bu takipçilerin profillerini detaylandırabilirsiniz. Hangi sayfaları takip ediyor, ne tür paylaşımlar yapıyor vs..

Doğru Hedef Kitleyi Tespit Etme;

Tahmin yoluyla yola çıkarak, hedef kitlemizi olabildiğince daralttık. Tahmini müşteri profilimizi tanımladık. Gerek sosyal medyada yapacağımız takiplerle, gerek ufak anket çalışmalarıyla müşteri profilimizi daha spesifik hale getirdik. Rakiplerimizi, rakiplerimizin verdiği reklamları, sunumları, anahtar kelimeleri, rakiplerimizin takipçilerini analiz ederek daha doğru bir hedef kitle tanımlaması yaptık.

Özellikle rakiplerimiz üzerinden gideceğimiz çalışmalarla destekleyeceğimiz hedef kitle araştırması, büyük ölçüde bize kesin sonuçlar verecektir.

1 Paylaşımlar