Scroll to top

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya uygulamalarının başında gelen, Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalar ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya, son zamanlarda etkili araçlar olarak gözümüze çarpıyor. Dünya üzerinde çok sayıda kişiye ulaşmada önemli görevler üstlenen uygulamalar, aynı zamanda marka gelişiminde de rol oynayabiliyor. Hayatımızın içerisinde bu kadar girmesi nedeniyle tüm markalar, sosyal medyaya ilişkin daha fazla görev veriyor. Peki, sosyal medya yönetimi üzerinde nelere dikkat edilmeli?

 

Sosyal Medya Uzmanı

Herhangi bir firma ya da marka fark etmeksizin neredeyse tüm kuruluşların etkili bir sosyal medya yönetimi yapması çok önemli. Marka bilinirliğinin artmasını sağlayan faaliyetler, e-ticaret hacminin gelişmesini dahi destekliyor. Instagram üzerinden pek çok farklı ürünün satıldığı herkes tarafından bilinmekte. Yine Facebook sayfası, ilgili tanıtımların yapılması için epey etkili bir kanala dönüşebiliyor. Tüm bu çerçeve içerisinde sosyal medya yönetimi gerçekleştirilmesi için belirli bir bütçenin ayrılması gerekebilir.

Konuyla ilgili yetkilendirilmiş kişilerin ilk olarak, sosyal medya platformlarında içerik oluşturabilme özelliğinin olması ve çevrim içi alanlarda bulunan müşteri şikayetleri ya da fikirleri oldukça uygun bir dille ve münkün olduğu kadar çabuk şekilde cevaplayabilmesi gerekir. Sosyal medya uzmanının başlıca sorumlulukları aşağıda belirttiğimiz gibidir ;

 • Zamanlaması iyi yapılarak, orijinal metin, resim, video vb. online içerik oluşturmak, gerekli ayarlamaları yapıp yayınlamak,
 • Gerekli bilgi toplama kanallarından faydalanarak hedef kitle analiziyle sosyal medya stratejisi oluşturmak ve hayata geçirmek,
 • Her koşul ve şartta, kötü eleştiri ve olumsuz haberlere yönelik ilgili düzenlemeleri yapmak,
 • Marka, firma ve topluluk politikalarına uygun olarak sosyal medya profilleri oluşturmak,
 • Sosyal medya planlama stratejisi oluşturup bunu hayata geçirmek,
 • Analiz raporlama kanallarını doğru bir şekilde yönetmek,
 • İleri dönemler için hayati kararlar alıp bunları uygulamak,
 • Marka çalışmaları adına gerekli kampanya, strateji ve iş birliği anlaşmaları yapmak
 • Her zaman yenilikleri takip edip, marka adına geliştirilmesi gereken adımları atmak.

 

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri, sosyal medya üzerinde reklam verme, etkileşim oranını arttırıyor. Ürün satışını ve hizmet bilinirliğini doğrudan arttıran reklamlar, böylelikle daha fazla geri dönüş almayı sağlıyor. Hacmin büyümesi sonrasında kar oranlarında artış görülmesi mümkün hale geliyor. Kuruluşun gelirini arttırmasına yardımcı olan sosyal medya, aynı zamanda kullanıcılardan geri bildirim almak için de etkili bir kanal olarak anılıyor. Hedef kitlenin belirlenmesi, kullanıcıların isteklerinin öğrenilmesi ve satış hacminin artması, sosyal medya yönetimi ile elde edilen faydalar arasında görülüyor.

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar ?

İyi planlanmış bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek için bu konuda uzman olunması gerekiyor. Her ne kadar Facebook ve Instagram gibi platformların kullanımı basit tutulsa da ne yazık ki yanlış adımlar atılması, fayda elde etmeyi engelliyor. Üstelik yanlış bir adım atmak, var olan bütçenin gereksiz yere harcanmasına da sebep olabilir. Bunun yerine uzman bir firmadan veya kişiden destek almak, bütçenin çok daha profesyonel bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Belli başlı noktalara dikkat edilmesi, her zaman için başarı elde etme şansını arttırıyor.

 

Sosyal medya yönetimi içinde kullanıcıların en aktif oldukları saat bilinmelidir. Bunun için çeşitli yönetimsel araçlar tercih edilebilir.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uzamanının bu araçları tam donanımlı olacak şekilde kullanabilir olması da elbette önem arz eden noktalar arasında bulunuyor. Gözden kaçırılmayacak konulara dikkat edilmesi, kullanıcılar ile daha fazla etkileşim elde edilmesini destekliyor. Nitekim daha fazla etkileşim demek, daha fazla kişiye ulaşmak anlamına geliyor. Bu durum, doğrudan satış hacminin artmasını mümkün kılıyor. Hem de bütçenin aktif bir biçimde kullanıldığını gözler önüne seriyor.

Hemen İletişime Geçelim!

  Call Now ButtonHemen Randevu Alın