Scroll to top

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, “arama motoru optimizasyonu” nun kısaltmasıdır. Ücretli olmayan (“organik” olarak da bilinir) arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenizin trafiğinin kalitesini ve miktarını artırmanın yanı sıra markanızın göörünürlülüğünün artırılmasıdır.

Kısaltmaya rağmen SEO, arama motorlarının kendileriyle ilgili olduğu kadar insanlar hakkında. İnsanların online ortamda ne aradığını, aradıkları yanıtları, kullandıkları kelimeleri ve tüketmek istedikleri içeriğin türünü anlamakla ilgilidir. Bu soruların cevaplarını bilmek, sunduğunuz çözümleri online olarak arayan insanlarla bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.

SEO Eğitimi

Günümüzde herkesin özellikle dikkatini çeken SEO kavramı ve SEO araçları özellikle bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere özel SEO Eğitimi veren kurumlara rağbet göstermektedir. Markanet sadece bir SEO Ajansı değil aynı zamanda insanlara SEO Eğitimi konusunda bilmesi gerekenleri aktaran, Google Adwords ve Facebook Reklam hesap yönetimi yapan bir dijital pazarlama ajansıdır. Markanet’ te çalışan SEO Uzmanları çeşitli sektörlerdeki deneyimlerini müşterilerine uygular ve başarıya ulaşmalarını sağlamayı hedef edinirler.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha iyi bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uyumlu hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesi SEO Nasıl Yapılır ? sorunun en önemli cevaplarından biri olabilir. İngilizcede ve Türkçede kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Arama motorları arama sonuçlarının yanlış değerlendirilmemesi için bu kriterleri yayınlamamaktadır, ancak bazı ipuçları verilerek en azından nelerin yapılmayacağı konusunda bilgi vermektedir. Dijitalleşmenin günlük yaşamda ve ekonomik anlamda gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Aynı zamanda SEO için dijital pazarlamanın en önemli parçasıdır diyebiliriz.

SEO Neden Önemlidir?

Ücretli reklamlar, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar web sitelerine trafik üretebilirken, çevrimiçi trafiğin çoğunluğu arama motorları tarafından yönlendirilmektedir. Organik arama sonuçları daha fazla dijital veriyi kapsar, alakalı arama yapanlara daha güvenilir görünür ve ücretli reklamlardan çok daha fazla tıklama alır. 

Özetle: SEO neden önemlidir? sorusunun cevabı; ”hem mobil hem de masaüstünde PPC’den ~ 20 kat daha fazla trafik fırsatına sahiptir” diye cevaplamak mümkündür.

Google SEO

Birçok yeni başlayanlar belirli arama motorlarının göreceli önemini merak ediyor. Çoğu kişi Google’ın en büyük pazar payına sahip olduğunu biliyor, ancak Bing, Yahoo ve diğerleri için optimize etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Gerçek şu ki, 30’dan fazla büyük web arama motorunun varlığına rağmen, SEO topluluğu gerçekten sadece Google’a dikkat ediyor. Neden Google SEO? Sorusunun cevabı, Google’ın insanların büyük çoğunluğunun web’de arama yaptığı yerdir. Google Görseller’i, Google Haritalar’ı ve YouTube’u (bir Google mülkü) dahil edersek , web aramalarının % 90’ından fazlası Google’da gerçekleşir – bu, Bing ve Yahoo’nun yaklaşık 20 katıdır.

SEO ayrıca, doğru kurulduğunda zamanla temettü ödemeye devam edebilen tek online pazarlama kanallarından biridir. Arama motorları daha akıllı hale geliyor, ancak yine de yardımımıza ihtiyaçları var. Sitenizi optimize etmek, içeriğinizin arama sonuçlarında düzgün bir şekilde dizine eklenip görüntülenebilmesi için arama motorlarına daha iyi bilgi sağlanmasına yardımcı olur.

Detaylı Bilgilendirme için, Hemen İletişime Geçelim!

Call Now ButtonHemen Randevu Alın