Scroll to top

Google SEO Araçları


admin - Eylül 14, 2020 - 0 comments

Google SEO araçları, markanızın potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olarak, dijital pazarlama ile ilgili aksiyonlarınızın sonuçlarını almanıza faydalı olur.

Markanız online pazarlama, SEO ya da içerik pazarlama ise Google ile belli bir iş ortaklığı içindesiniz anlamına gelir. Ortaya çıkan bu iş ortaklığının sizin için faydalı olması için Google’ ın ücretsiz kullanıma sunduğu bazı SEO araçlarından faydalanabilirsiniz. Böylece, dijital pazarlama çalışmalarınızdan daha fazla verim alırsınız.

SEO analiz araçlarından haberdar olsanız bile sık sık güncellendiği için belli aralıklarla gözden geçirmeniz markanız için yaralıdır. Bu nedenle hazırladığımız en iyi Google SEO araçları listesini ve bu araçların özelliklerini incelemenizi öneririz.


Ücretsiz SEO Araçları

1. Google Arama Motoru

SEO araçları arasında çok önemsenmeyen Google Arama Motoru en önemli SEO araçlarından biri. Çünkü hedeflediğiniz anahtar kelimelerin rakiplerini en iyi Google’da arama yaparak görebilirsiniz. Sonuçlarda ilk sıralarda kimlerin olduğunu, hangi konumda bulunduğunuzu görmek SEO çalışmalarınızda kritik önem taşıyabilir. Arama motoru optimizasyonu için yapılan LSI (Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal İndeksleme) çalışmalarında önemli keyword ‘leri tespit edebilmek için de Google Arama Motoru’nun yeri yadsınamaz.

Google yaklaşık 4 ay önce yeni nesil arama teknolojisi Knowledge Graph‘ı duyurdu. Kullanıcılara daha kaliteli sonuçlar sunmak için hayata geçirilen uygulamanın en büyük özelliği, Google’ın sonuçlarda artık Wikipedia, Freebase gibi veri kaynaklarının yerine kendi veri havuzunu kullanacak olması. Bu durum da SEO çalışmaları için Google aramalarını yeri daha önemli hale geliyor.

google arama seo

2. Google Web Yöneticisi Araçları – Google Web Master Tools

Google Web Yöneticisi Araçları, web sitenizin SERP sonuç sayfalarında ne durumda olduğu ile ilgili çok detaylı bir rapor sunar ve daha iyi indekslenme olanağı sunar. Ayrıca markanızın karşılaştığı bir sorun varsa Web Yöneticisi Araçları bu sorundan haberdar olmanıza imkan verir. Bize sunduğu veriler arasında ziyaretçilerinizin arama motoruna yazarak siteye ulaştığı anahtar kelimelerin listesi ve sitenize trafik çeken linkler hakkında bilgiler de yer alır.

google seo araçları 2016

3. Google Analytics

Web sitenizin trafiğini izleyebileceğiniz bir araç olan Google Analytics; ziyaretçileri takip ederek sitenize nereden ulaştığından, nasıl ulaşıldığı,önemli satış ve dönüşüm değerlerine kadar birçok değeri bize verir. Kullanıcılar tarafından web sitenizin beğenilen ve ziyaret edilen kısımları, en fazla geri dönüş alan içerikleriniz, sitenizden yapılan sosyal medya paylaşımları ve ziyaretçilerinizin demografik bilgileri gibi birçok konuya Analytics verilerinden ulaşabilirsiniz.

İnternet sitenize uygulayacağınız özel kodlamalar ile Google Analytics, arama motoru optimizasyonu çalışmaları için de önemli bir araç.

google-seo-analytics

4. Google Anahtar Kelime Planlayıcı – Google Keyword Planner

Anahtar kelime planlayıcı sektörünüzle ve web sitenizle ilgili etkili olacak anahtar kelime hacmini bulmanızı sağlar, sitenizde kullanabileceğiniz anahtar kelimelerin listesini sunar. Tespit edilen anahtar kelimeler, ziyaretçiler ve Google kullanıcılarının aradığı kelimeler arasından seçilir. Anahtar kelimelerin yanı sıra bu araç ile kullanmak isteyeceğiniz belli bir kelimenin aylık volume tespitini de öğrenebilirsiniz.

Adwords’e entegre olarak çalışan anahtar kelime planlayıcı ile reklam veren rekabeti ile keyword teklif değerini gösterir; yeni kelimeler önerir. Böylece aramalardan daha çok trafik almak için en çok aranan kelimelere odaklanarak stratejinizi oluşturabilirsiniz.

seo araçları google keyword planner

5. Google Arama Trendleri – Google Trends

Google Trends ile belirli anahtar kelimelere belirli zaman aralıklarında gösterilen ilgiyi görebilir, farklı kelimelerin trafiklerini karşılaştırabilirsiniz. Yalnızca Türkiye’ye ait bilgileri de öğrenebileceğiniz bu araçta ayrıca “Popüler Aramalar” bölümünden spesifik zaman kırılımlarıyla en fazla hangi kelimelerin arandığını tespit edebilirsiniz.

seo araçları google trends

6. Google Consumer Surveys

Potansiyel müşteri ya da kullanıcıların ilgilerini çekmek için hedef kitleyi tanımak çok önemlidir. Bunun için gerekli araştırmalara yüksek ücretler ödemenizi engelleyen bu araç, ziyaretçilerinizin site memnuniyetini ölçüyor. Yeni bir web sitesi tasarladığınızda ya da yeni bir içerik kategorisi oluşturmak istediğinizde bu araçtan yaralanabilirsiniz.

google seo araçları consumer surveys

7. Google Sayfa Hızı Araçları – Google PageSpeed Tools

Google pagespeed, web sitenizin hızına ve performansına ait size detaylı bilgi vermektedir.. Böylece hızla ilgili bir sorun yaşadığınızda sebebini tespit edebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için web sitenizin ana sayfasının linkini girmeniz ve “Analyze” butonuna basmanız yeterli.

Analiz kırmızı, sarı ve yeşil ile işaretlenmiş 3 farklı bölümden oluşur. Kırmızı, sayfanızın performansını artırmak için büyük değişiklikler yapmanız gerektiğini, sarı değiştirmeniz gereken bazı detaylar olduğunu ama büyük bir problemle karşı karşıya olmadığınızı, yeşil ise içeriğinizin SEO için yeterli olduğunu gösterir.

google pagespeed aracı

8. Google Analytics Content Experiments

Önceden Google Website Optimizer olarak bilinen bu araç artık Google Analytics bünyesinde bulunmaktadır. Google Analytics Content Experiments bir sayfanın farklı yerleşim alternatiflerini görmenizi sağlar. Yani size en uygun olan yerleşimi bulmanız için başlıkları, içeriği, renkleri ve diğer ögeleri test edebilirsiniz.

seo araçları

9. Google My Business

Google My Business sayesinde kullanılarınız sizi ister Google+’ta ister Google Haritalarda arasın onları direkt olarak size bağlar. Bu araç Google Haritalar’daki listeleri kontrol eder. Bu nedenle de en doğru arama sonuçlarına ulaşılmasını sağlar. Özellikle yerel aramalarda kullanıcıların karşısına çıkmanız açısından çok önemlidir.

google my business seo

10. Google Alerts

Google Alert ile Google’ın  en güncel indeksi üzerinden düzenli yayınları görebilirsiniz. İstediğiniz bir anahtar kelime ile alarm oluşturabilirsiniz, böylece ilgilendiğiniz alanlardaki hiçbir yeni içeriği kaçırmamış olursunuz.

google seo araçları

11. Google Etiket Yöneticisi – Google Tag Manager

Google Etiket Yöneticisi ile web sitesi etiketlerini ve mobil uygulamalarınızı ne zaman isterseniz BT ekibinizin müdahalesine gerek kalmadan, kolayca ve ücretsiz olarak ekleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Google Tag Manager kodunu siteye bir kez yüklediğiniz zaman yaygın kullanılan pazarlama etiketlerini daha fazla güncellemeye ihtiyaç duymadan rahatça gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

google seo tag manager

Bahsettiğimiz bu bütün ücretsiz Google SEO araçları ile web sitenizi arama sayfaları için optimize edebilirsiniz. Google SEO araçlarını kullanmanın yanı sıra daha profesyonel bir destek isterseniz Markanet SEO Ajansı size daha detaylı bilgi verip gerekli desteği almanızda yardımcı olabilir.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Randevu Alın