Scroll to top

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir ?

Dijital Reklam Ajansı

Dünya her geçen gün daha çok dijital hayata geçiş yamaktadır. Bu şartlarda markalar da dijital gelişimde yerini almak istiyor. İşte tam burada dijital ajanslar farklılıklarını ortaya koymaya başlar.
Dijital dünyanın dinamiklerine hakim olan bir dijital ajans ile çalışmak demek atılan her adımın sağlam olması demek.
Öyleyse dijital ajans ne yapar sorusunu cevaplamanın vakti geldi.

Dijital Ajansların Faydaları Nelerdir ?

Dijital ajans herkes düşündüğünden daha fazla markalara fayda sağlamaktadır. Web tasarımı, Google ve sosyal medya reklamları en önemli dijital kanallardandır.
Daha da kategorize edersek SEO, mobil pazarlama, influencer marketing, web odaklı prodüksiyonel çalışmalar gibi çalışmalar da gerçekleştirmektedir.
Bahsettiğimiz bütün bu kanallar, dijital dünyada var olabilmeniz için vazgeçilmez unsurlardır.

Potansiyel kullanıcılara ister ürün ister hizmet sunuyor olun, bu ürün ya da hizmetleri dijitalde sunmanın farklı yolları var.
Özellikle geleneksel pazarlamaya alışmış olan markalar başlangıçta dijitalin dinamiklerine hakim olamayabilirler.
Yanlış ya da eksik adımlar ise dijitalde başarısızlıkla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sizi yıldırmasın ya da korkutmasın. Dijital ajanslar bu günler için var.

Arama motoru optimizasyonu kavramından farklı olarak SEM, aslında birçok kişinin “Şu Google reklamlarını yapsak ya” diye düşündüğü işin tanımıdır.
Fakat burada dikkat edilmesi gereken işin planlı yürütülmesidir. Aksi halde hedef kitle analizi yapılmadan veya ürün ya da hizmetinizin hedef kitleniz
açısından önemini bilmeden çalışmalarınızı sağlıklı yapmanız çok zor. Markanet ‘de SEM için ayrı bir departman var ve bu departman bünyesinde çalışan her bir ekip üyesi işini profesyonellik çerçevesinde gerçekleştiriyor. Dijital reklam ajanslarında SEM çalışmaları olmazsa olmazdır. Bunu da göz ardı etmemek lazım

Web Tasarımın önemi ; İşin temeli web site tasarımı desek yalan olmaz. Evet, reklam çok önemli fakat neyi nerede sunacaksınız sorusunun cevabı da son derece elzem.
Bir vitrininiz olmalı ve bu vitrine özenilmeli. Özel yazılım ya da WordPress fark etmez, titizlikle çalışılmış bir web sitesine sahip olmanız gerek.
Bütün ajanslarda olması gerektiği gibi Markanet ‘de de bu konuda uzman olan ayrı bir ekip var. Potansiyel müşterilerinizi dijital dünyanın kazanımlarından faydalandırmak iyi olmaz mı?

Sosyal Medya Yönetimi ve Dijital Ajans İlişkisi; Arama motorları dijital dünyanın belli bir kısmını kapsamaktadır. Bildiğiniz gibi YouTube da günümüzde en etkili arama motorlarından birisi sayılıyor. Instagram, Twitter, Facebook,
LinkedIn, Tiktok ve daha birçok sosyal medya platformu hedef kitlenizin yoğun olarak bulunduğu kanalları oluşturuyor. Bu platformlarda da planlı gidip yapılan işler sonucunda değerlendirmeler gerçekleştirilmeli. Hedef potansiyel müşterilerle etkileşime geçildi mi? Mesaj doğru verildi mi? Beklentiler karşılandı mı?
Bu sorular ve cevapları büyük önem arz ediyor. Kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz platform sosyal medyadır. Dolayısıyla burada yapılacak iletişim ve reklam çalışmaları da özenle gerçekleştirilmeli.

Ve SEO ; Arama motoru optimizasyonu olarak da anılan SEO, önemini her geçen gün daha da arttırıyor. Ürün ve hizmetiniz kadar web sitenizde bu ürünleri nasıl anlattığınız da önemli. Aynı zamanda arama motorlarında görünür olmak için belli bir ücret ödüyorsunuz. SEO sayesinde organik bir şekilde görünür olmanız mümkün.
Hem de bu yöntemle daha sadık kullanıcılar kazanabilirsiniz. Fakat belirtmemiz gereken bir nokta var. SEO çalışmaları büyük dikkat ve sabır gerektirir.
Markanızla ilgili tüm arama motoru optimizasyonlarını yaptığınızı düşünecek olursak. Hedeflenen yere gelmeniz zaman alacaktır. SEO çalışmalarının hakkını er ya da geç alacaksınız. Tabii profesyonel bir şekilde yapılırsa.

Dijital Ajans Ne İş Yapar ?

Dijital ajans kavramı aynı zamanda bir iş ortaklığı olarak ta düşünülebilir. Ürününüzü, hizmetinizi veya markanızı tanıtacak olan da seçtiğiniz dijital ajans olacak.
Cironuzu ve harcamalarınızı bilecek, belki markanızın en özel durumlarını paylaşacaksınız. O yüzden son derece güvenilir ve profesyonel bir ajansla çalışmanız gerekmekte. Öyleyse dijital ajans seçiminde başlıca dikkat etmeniz gerekenlere şöyle bir bakalım.

 

Google Partners Ortaklığı

Eğer bir dijital ajans Google Partners ortağı ise buradan şunu anlayabilirsiniz: Bu dijital ajans büyük yatırımlar alarak ciddi markalar ile çalışmış.
Bu sizler için dijital ajans seçerken referans olabilir. Bir de Google Partners olurken kademeler olduğunu da belirtelim. Mavi ve kırmızı rozet.
Mavi rozet Google Partners’te daha düşük bütçeli reklam harcamaları yapıldığını gösterirken kırmızı rozet daha büyük bütçeli reklam harcamaları yapıldığını belirtmektedir.

Referanslar

Görüşeceğiniz dijital ajansın referansları kimler? Hangi markalar ile çalışmış? Çalıştığı markaların düzeyi nedir? Bu bilgi ve referanslar sizin görüşeceğiniz dijital ajans hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlayacaktır. Eğer ajansın bir de başarı hikayeleri varsa analizlerinizi daha iyi yapabilirsiniz.

Reklam ajansı görüşmeye gittiniz. Sizin için bir sunum hazırlanmış mı? Artı ve eksi yönleriniz değerlendirilmiş mi? Ortaklık yapmanız durumunda olası bir yol haritası çizilmiş mi? Bu analizlerin sonucunda kalem kalem teklifler sunulmuş mu? Bu soruların cevabı da sizin için birer kriter olmalıdır.
Markanet Dijital Ajansı olarak markanızı detaylı bir şekilde inceliyor ve toplantıda acı tatlı her konudan bahsediyoruz. İş ortaklığımız dostluk gibidir. Size zararlı olacak şeyleri de yararlı olacak şeyleri de mutlaka söyler, buna göre önerilerde bulunuruz.

Bir ajansın size sunduğu öneriler ve yol haritaları elbette önemlidir. Fakat siz de fikirlerinizi belirtmeli, hedeflerinizden söz etmelisiniz.
Dijital ajans ise mutlaka bu durumlarda sizi dinliyor olmalı. Zaten önemli olan ajansın ne istediği değil, sizin hedeflerinizin ne olduğudur.
Eğer dijital ajans hedeflerinizi dinliyor ve buna göre ortak kararlar alıyorsanız ne mutlu size! İşte o dijital ajans ile yola çıkabilirsiniz.

Yaratıcı dijital ajansların en kesin yönlerinden biri, bir markanın teknik ve işlevsel yönleri üzerinde tüm pazarlama ve reklam faaliylerini görsel tasarımına değer verme eğiliminde olmalarıdır. Uzmanlıkları ve tutkuları genellikle yaratıcı tasarımda ve halkla ilişkilerde ya da SEO , Dijital Pazarlama, İçerik Pazarlaması, Sosyal Medya, Duyarlı Web Sitesi Tasarımı vb.. Dijital pazarlama araçlarını etkin şekilde kullanırlar. En keskin özelliklerinden biri ise istatiksel reklam raporlarını daha açıklayıcı, daha net, hatta her dönüşümün maliyetini ölçecek düzeyde vermesidir.

Bir dijital ajansın odağı, sadece tasarım estetiğinin ötesine geçiyor, ancak aynı zamanda ne tür bir cihaz kullanıldığına bakılmaksızın,
her dijital platformdaki genel kullanıcı deneyimini de göz önünde bulunduruyor. özellikle uygulama ve web sitesi geliştirmede  UX / UI web tasarımı  ve beraberinde gelen SEO dijital ajansların kaliteli sonuçlar elde etmesini sağlıyor.

 

Call Now ButtonHemen Randevu Alın