Scroll to top

Backlink Çalışması Nedir ?


admin - Mayıs 28, 2020 - 2 comments

Backlink Nedir ?

Genel olarak Backlink ‘ leri 3 Ana gruba ayırabiliriz.

 1. Site İçi Bağlantılar
 2. Site Dışı Bağlantılar
 3. Geri Bağlantılar

Gelen bağlantılar olarak da bilinen, backlink bağlantıları İnternetin para birimidir, çünkü gerçek hayattaki birine duyulan itibar ve güven olarak açıklanır. Örnek olarak tatile gittiniz ve üç kişiye (hepsi birbiriyle tamamen ilgisiz) şehirdeki en iyi kahve dükkanının ne olduğunu sordunuz ve hepsi “Ana Caddedeki Kahve Dükkanı” dediler, O Kahve Dükkanının gerçekten en iyisi olduğundan emin olursunuz. 

Backlink Özellikleri

 • Kazanılmış bağlantılar olmalı
 • Konuyla ilgili yetkili olan sayfalardan gelmeli
 • Zamanla artan bir grafik göstermeli
 • Web sitesine nitelikli trafik getirilmeli
 • Follow ve nofollow dengesi iyi sağlanmalı

Bağlantılar bunu arama motorları için yapar. 1990’ların sonlarından bu yana, arama motorları bağlantıları popülerlik ve web üzerindeki değer ölçümü için kullanmaya başladı.

Site içi bağlantılar veya aynı alanın dahili sayfalarını bağlayan bağlantılar , web siteniz için çok benzer şekilde çalışır. Sitenizdeki belirli bir sayfayı işaret eden yüksek miktarda dahili bağlantı , Google’a , spamlı bir şekilde değil, doğal olarak yapıldığı sürece sayfanın önemli olduğuna dair bir sinyal verecektir .Motorlar, bağlantıları ve siteleri buldukları bağlantılara göre değerlendirmek için algoritmalar kullanarak bağlantıları görüntüleme yöntemlerini geliştirdiler.

Backlink Neden Önemlidir ?

SEO çalışması yapılırken uzman, yetkili ve güvenilir olarak kabul edilen bir site oluşturmak sizin en önemli hedefiniz olmalıdır. Sadece daha iyi bir siteyle sonuçlanmakla kalmaz, aynı zamanda geleceğe yöneliktir. Sonuçta, arama yapanlara büyük değer katmak Google ‘ın yapmaya çalıştığı stratejidir.

Bir site ne kadar popüler ve önemli olursa, o sitedeki bağlantıların ağırlığı o kadar fazla olur. Örneğin Wikipedia gibi bir siteye bağlantı veren binlerce farklı site var. Bu, çok fazla uzmanlık sağladığını, otoriteyi geliştirdiğini ve diğer siteler arasında güvenilir olduğunu gösterir.

Arama motorlarında güven ve otorite kazanmak için, popüler ve güvenilir web sitelerinden bağlantılara ihtiyacınız olacaktır. Bunlar Wikipedia düzeyinde siteler olmak zorunda değildir, ancak arama yapanlara güvenilir içerik sağlamalıdır.

Backlink Profiliniz Nasıl Olmalı ?

Bağlantı profiliniz, sitenizin kazandığı tüm gelen bağlantıların genel bir değerlendirmesidir: toplam bağlantı sayısı, kalitesi (veya spam sayısı), çeşitliliği ve daha fazlası. Bağlantı profilinizin durumu, arama motorlarının sitenizin İnternetteki diğer sitelerle ilişkisini anlamasına yardımcı olur. Bağlantı profilinizi analiz etmenize ve genel imajını anlamanıza izin veren çeşitli SEO araçları vardır.

Sağlıklı bir Backlink profilinin nitelikleri nelerdir?

İnsanlar bağlantıların gücünü öğrenmeye başladığında, yararları için onları manipüle etmeye başladılar. Sadece arama motoru sıralamalarını artırmak için yapay bağlantılar kazanmak için çeşitli yollara başvurdular. Bu tehlikeli taktikler bazen işe yarasa da, Google ‘ın hizmet şartlarına aykırıdır ve web sitesinin dizinini kaldırmış olabilir (web sayfalarının veya tüm alan adlarının arama sonuçlarından kaldırılması). Her zaman sağlıklı bir bağlantı profili oluşturmaya çalışmalısınız.

Sağlıklı bir bağlantı profili, arama motorlarına bağlantılarınızı ve otoritenizi adil bir şekilde kazandığınızı gösteren bir profildir. Yalan söylememeniz, aldatmamanız ya da çalmamanız gibi, bağlantı profilinizin dürüst olmasını ve iyi, eski moda sıkı çalışmalarla kazanılmasını sağlamak için çaba göstermelisiniz.

Backlink Çalısması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

Markanet olarak bizim konuya yaklaşımımız ise ilgi alanlarınızla ilgili bir topluluk içindeki web sitelerinden gelen bağlantılar genellikle sitenizle alakalı olmayan web sitelerinden gelen bağlantılardan daha iyidir şeklindedir. Web siteniz evcil hayvan evleri satıyorsa, Evcil Hayvan Yetiştiricileri Derneği ‘nden bir bağlantı, herhangi bir spor derneğinden çok daha fazla önemlidir. Ayrıca, konuyla ilgisi olmayan kaynaklardan gelen bağlantılar, sayfanızın ne hakkında olduğu konusunda arama motorlarına kafa karıştırıcı sinyaller gönderebilir.

Bağlantı metni, Google ‘a sayfanızın konusunun ne hakkında olduğunu söylemeye yardımcı olur. Düzinelerce bağlantı, bir kelime veya kelime öbeğinin varyasyonuna sahip bir sayfayı gösteriyorsa, söz konusu kelime öbekleri için sayfanın sıralanma olasılığı daha yüksektir. Ancak, dikkatli olun! Aynı bağlantı metnine sahip çok fazla geri bağlantı, arama motorlarına sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeye çalıştığınızı gösterebilir.

Backlink çalışmasında yapılmaması gerekenler nelerdir ?

Backlink çalışmasında kaçınmanız gerekenler ve spam içerikli bağlantı profilleri şunlardır; doğal olmayan, gizli veya düşük kaliteli yollarla oluşturulmuş bağlantılarla dolu. Bağlantı satın almak veya bağlantı alışverişinde bulunmak gibi uygulamalar kolay bir çıkış yolu gibi görünebilir, ancak bunu yapmak tehlikelidir ve tüm sıkı çalışmanızı riske atabilir. Google, spam içerikli bağlantı profillerine sahip siteleri cezalandırır ,bu nedenle satın alma işlemlerinden mümkün olduğu kadar kaçınıp doğal yollara başvurun.

Bağlantı kurma çabalarınız amacı, direkt olarak bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını asla değiştirmeye çalışmak olmamalıdır.

Ama bu SEO’nun tüm amacı değil mi? Bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını artırmak için? Ve burada karışıklık yatıyor. Google, bağlantı oluşturmanızı değil, onları kazanmanızı istiyor, ancak ikisi arasındaki çizgi genellikle biraz karışıktır. Doğal olmayan bağlantılara (“bağlantı spamı” olarak bilinir) ilişkin cezalardan kaçınmak için Google, kaçınılması gerekenleri açıkça belirtmiştir.

Related posts

2 comments

 1. Hello, are you interested in a better backlink indexing service? Our indexer has been tested on the GSA forum and everyone loves it. As you know, the old indexers in the domain have been less effective since several updates from Google. We are much better.

  Our indexing service manages Google, Bing and Yandex. With us you will taste the joys of unlimited formulas, submission and URLs. Seo agencies love it.
  To prove you that we are the best, we offer you 24 hours of testing :

  http://fleshki.net/index.php?q=http://www.miniurlz.com/LP-IN2

  Pass: G8D2EZ9P3

  See you soon

 2. Hello, are you interested in a better backlink indexing service? Our indexer has been tested on the GSA forum and everyone loves it. As you know, the old indexers in the domain have been less effective since several updates from Google. We are much better.

  Our indexing service manages Google, Bing and Yandex. With us you will taste the joys of unlimited formulas, submission and URLs. Seo agencies love it.
  To prove you that we are the best, we offer you 24 hours of testing :

  http://fleshki.net/index.php?q=http://www.miniurlz.com/LP-IN2

  Pass: G8D2EZ9P3

  See you soon

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Randevu Alın