Scroll to top

Anahtar Kelime Nedir?


admin - Eylül 5, 2020 - 0 comments

Anahtar kelimeler, içeriğinizin ne hakkında olduğunu tanımlayan fikirler ve konulardır. SEO açısından, arama yapanların “arama sorguları” olarak da adlandırılan arama motorlarına girdiği kelimeler ve kelime öbekleridir. Sayfanızdaki her şeyi (tüm resimler, video, kopya vb.) Basit kelimelere ve kelime öbeklerine kadar kaynatırsanız, bunlar birincil anahtar kelimelerinizdir.

Bir web sitesi sahibi ve içerik oluşturucu olarak, sayfanızdaki anahtar kelimelerin kullanıcıların aradıklarıyla alakalı olmasını istersiniz, böylece sonuçlar arasında içeriğinizi bulma şansları artar.

Anahtar Kelime Analizi?

Anahtar kelimeler önemlidir, çünkü bunlar insanların aradıkları ile bu ihtiyacı karşılamak için sağladığınız içerik arasındaki bağlantıdır. Arama motorlarında sıralamadaki amacınız, arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) sitenize organik trafik çekmek ve hedeflemeyi seçtiğiniz anahtar kelimeler (diğer şeylerin yanı sıra, içeriğinize dahil etmeyi seçtiğiniz anahtar kelimeler) ne tür bir trafik alacağınızı belirleyin. Örneğin, bir golf mağazanız varsa, “yeni kulüpler” için sıralama yapmak isteyebilirsiniz – ancak dikkatli değilseniz, hava karardıktan sonra dans etmek için yeni bir yer bulmakla ilgilenen trafiği çekebilirsiniz.

Anahtar kelimeler kitleniz ve içeriğiniz ile ilgili olduğu kadar önemlidir, çünkü sunduğunuz içeriği bazılarının istediklerinden biraz farklı bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Organik olarak iyi sıralanan ve ziyaretçileri sitenize çeken içerik oluşturmak için, bu ziyaretçilerin ihtiyaçlarını – kullandıkları dili ve aradıkları içerik türünü anlamanız gerekir. Bunu, müşterilerinizle konuşarak, forumları ve topluluk gruplarını sık sık arayarak ve Anahtar Kelime Gezgini gibi bir araçla kendi anahtar kelime araştırmanızı yaparak yapabilirsiniz .

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nedir?

Anahtar kelimeler geniş ve geniş kapsamlı olabilir (bunlara genellikle “ana anahtar kelimeler” denir) veya birkaç terimin daha spesifik bir kombinasyonu olabilir – bunlara genellikle “uzun kuyruklu anahtar kelimeler” denir. 

Tekil anahtar kelimeler, genellikle cazip derecede yüksek arama hacmine sahip oldukları için nihai hedefiniz gibi görünebilir. Bununla birlikte, genellikle oldukça zorlu bir rekabete sahiptirler.

Güçlü rekabetin yanı sıra, tekil anahtar kelimeler sinir bozucu olabilir. Birisi “köpek” arıyorsa, köpek ırkları, köpek maması hakkında bilgi, köpek tasması satın almak için bir yer veya sadece köpeklerin sevimli fotoğraflarını içeren bir site isteyip istemediklerini bilmiyorsunuz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin amacı genellikle daha açık bir şekilde tanımlanır. Örneğin, “bir köpek yavrusu için en iyi organik köpek maması” veya “ucuz köpek yürüyüşü Seattle”. Ayrıca, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin daha az rekabete sahip olduğunu ve daha küçük bir sitenin girip SERP‘lerde iz bırakabileceğini göreceksiniz.

Anahtar Kelimeler Kullanma

Sadece sayfanıza anahtar kelimeler atmanız iyi değil. İlgi çekici içerik oluşturmak, yalnızca Google’daki robot arkadaşlarımıza ipuçları göndermekle kalmayıp gerçek kişilere gerçek değer sağlamakla ilgilidir.

Başlamak için izlemeniz gereken bazı temel anahtar kelime kullanım kuralları vardır. Sitenizin her sayfasında botların ve insanların normalde onlara peşinde olduklarına dair güvence vermeyi amaçladıkları alanlarda benzersiz anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bu, hem başlık etiketini hem de içeriğinizin gövdesini içerir; bu da önemli bir noktaya yol açar: tıklama yasağının tuzakları. İçeriğiniz için şaşırtıcı derecede belirsiz başlıklar sunarak daha fazla tıklamayı cazip bulduğunuza inanabilirsiniz, ancak sayfanın gerçekte ne hakkında olduğunu gizleyerek anahtar kelimelerin bazılarının kapsamından çıkmış olursunuz.

Ayrıca, birincil anahtar kelimenizi URL ‘nizde , sayfadaki bir H1 etiketinde, sayfadaki meta açıklamada ve sayfadaki resimlerin alt niteliklerinde çalıştırabilirsiniz ; tüm bu yerler içeriğinizin gerçekten ne hakkında arama motorları ipucu yardımcı olacaktır.

Anahtar kelimelerinizi bu alanlarda kullanmak, içeriğinizi aramalara hedeflemenin en temel yoludur. Sizi hemen sonuçların üstüne çekmeyecek, ancak gerekli SEO; bu temel adımları atmamak sizi başka yollardan sıralamanızdan alıkoyabilir.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Randevu Alın